banner484

banner363

banner453

banner454

banner403

Ünlü filozof Habermas, BAE'nin verdiği Şeyh Zayed Kitap Ödülü'nü kabul etmeyecek

İletişim bilimlerinin ünlü ismi Alman filozof ve sosyolog Jürgen Habermas, Birleşik Arap Emirlikleri'nin verdiği Şeyh Zayed Kitap Ödülü'nü kabul etmeyeceğini açıkladı. Kararına gerekçe olarak ödülü veren kuruluşla mevcut siyasi sistemin ilişkisini gösterdi.

Dünya 03.05.2021, 11:40 03.05.2021, 12:07
Ünlü filozof Habermas, BAE'nin verdiği Şeyh Zayed Kitap Ödülü'nü kabul etmeyecek

Daha önce ödülü kabul edeceğini dile getiren ancak Alman medyasından gelen tepkiler sonrası geri adım atan Habermas, bu kez ödülü kabul etmeyeceğini ifade etti. 

"Eleştirel Kuram" ve "Kamusal Alan" fikirlerinin öncü isimlerinden olan Habermas daha önce ödülü kabul edeceğini açıklamıştı.

Habermas, Alman Der Spiegel dergisine konuştu. Kararını değiştirdiğini söyledi.

Habermas Spiegel dergisine gönderdiği açıklamada, "Bu yılki Şeyh Zayed Kitap Ödülü’nü kabul edeceğimi açıklamıştım. Bu yanlış bir karardı, burada kararımı düzeltiyorum. Bu ödülü veren kuruluşla oradaki mevcut siyasi sistemin çok yakın ilişkileri olduğu konusunda net bir düşünceye sahip olmamıştım.” ifadelerini kullandı.

Alman felsefe geleneğinin yaşayan en önemli isimlerinden olan Habermas, Birleşik Arap Emirlikleri'nde "Yılın Kültürel Kişiliği" ödülüne layık görülmüştü.

225 bin euro değerindeki ödülün 23 Mayıs'ta Abu Dabi'de verilmesi planlanıyordu.

Yorumlar (0)