BİST
101729
ALTIN
228.176
DOLAR
5.3025
STERLİN
6.8639
EURO
5.9989

REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ NİSANDA YÜKSELDİ

Reel Kesim Güven Endeksi, nisanda bir önceki aya göre 2,3 puan artarak 111,2 oldu

REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ NİSANDA YÜKSELDİ

Reel Kesim Güven Endeksi, nisanda bir önceki aya göre 2,3 puan artarak 111,2 oldu

24 Nisan 2017 Pazartesi 17:37
997 Okunma
REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ NİSANDA YÜKSELDİ
İSTANBUL (AA) - Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), nisanda bir önceki aya göre 2,3 puan artışla 111,2 oldu.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından nisan ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı.  Buna göre, nisan ayında RKGE, bir önceki aya kıyasla 2,3 puan artarak 111,2 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcaması endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, mamul mal stoku miktarı ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi. Mevsimsellikten Arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi de (RKGE-MA) nisanda bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak 106,3 puan seviyesine geriledi.

Yıllık ÜFE beklentisi yüzde 10,2
Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ile ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. İç piyasa sipariş miktarında ise azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü gözlendi. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıfladığı, mevcut mamul mal stoklarının seviyesine ilişkin olarak ise bir önceki ayda mevsim normallerinin altında olduğunu bildirenler lehine olan seyrin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu bildirenler lehine döndüğü görüldü. Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmine ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği gözlendi. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıflayarak, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlenerek devam ettiği görüldü. Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti. Ankete katılan iş yerlerinin yüzde 52'si üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 17,8'i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtmiş, onu sırasıyla iş gücü yetersizliği ile hammadde ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.  Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak, bir önceki dönemde azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü görüldü. Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalarda rekabet gücünde değişiklik olmadığı yönündeki değerlendirmelerin bu dönemde de devam ettiği, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin artış yönlü değerlendirmelerin ise zayıfladığı görüldü.
İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 13,3'e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 74,7'ye yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 12,0'ye geriledi.

Yöntem değişikliği
Bu arada, TCMB'nin açıklamasına göre "İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi" ile "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" istatistiklerinin üretilmesinde ağırlıklandırma yöntemi değiştirildi.  "İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi" ile "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" istatistiklerinin üretilmesinde ağırlıklandırma aşamalı olarak yapılıyor. İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar, birinci aşamada iş yerlerinin bir önceki yıldaki ortalama üretimde çalışan sayılarıyla, ikinci aşamada üretim değerleriyle, son aşamada ise katma değer verileriyle ağırlıklandırılıyor ve ağırlıklar her yılın nisan ayında güncelleniyor. 

Bu yılın nisan ayından itibaren ise ağırlıklandırmanın her aşamasında, anket kapsamındaki iş yerlerinin bir önceki yıldaki üretim değerleri kullanılacak ve ilgili seriler Ocak 2007'den itibaren revize edilecek. Revize edilen seriler ayrıca, Elektronik Veri Dağıtım Sistemi'nde (EVDS) de yer alacak.

Anadolu Haber Ajansı

Son Güncelleme: 24.04.2017 17:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.