BİST
98991
ALTIN
219.881
DOLAR
5.5632
STERLİN
7.3230
EURO
6.4169
banner287

'PASSOLİG'E DEVAM'DA GEREKÇELİ KARAR

"Passolig" uygulamasının devamına karar veren Yüksek Mahkeme'nin gerekçeli kararı, Resmi Gazetede yayımlandı

'PASSOLİG'E DEVAM'DA GEREKÇELİ KARAR

"Passolig" uygulamasının devamına karar veren Yüksek Mahkeme'nin gerekçeli kararı, Resmi Gazetede yayımlandı

16 Aralık 2015 Çarşamba 12:24
4638 Okunma
'PASSOLİG'E DEVAM'DA GEREKÇELİ KARAR
ANKARA (AA) - Anayasa Mahkemesi'nin passolig ile ilgili kararının gerekçesinde, elektronik kart ve bilet satışı ile denetimlerin, uygulamanın düzenli ve kurallara uygun olmasını, her alanda yeknesaklığın sağlanabilmesini temin edeceği, ayrıca güvenliğin yanında vergisel olarak mali denetimin de daha kolay yapılabileceği belirtilerek, uygulama ile sporda şiddetin önlenmesine katkı sağlanabileceği kaydedildi. 

Taraftar Hakları Dayanışma Merkezi, "Passolig" olarak bilinen e-bilet uygulamasıyla ilgili Ankara 16. Tüketici Mahkemesinde dava açmıştı.

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi de uygulamanın durdurulmasına karar vermiş ve düzenlemenin dayanağı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un ilgili maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğu kanısına vararak, Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un, "Passolig" olarak bilinen e-bilet uygulamasına olanak tanıyan hükümlerinin iptal istemini reddetti. Kanunun, "Federasyonların, elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasındaki yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebileceği"ne ilişkin hükmünün ise iptaline karar vermişti. 

Yüksek Mahkemenin gerekçeli kararı, bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı. 

Gerekçede, kanun koyucunun, kamu düzeni ve güvenliği açısından büyük önem arz eden sporda şiddetin önlenmesi için tedbir alabileceği, itiraz konusu kuralların, kamu düzenini korumak, toplumun refah, huzur ve  mutluluğunu etkileyen sporda şiddetin önlenmesini sağlamak, kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapıldığı belirtildi. 

Kanun koyucunun, sportif faaliyetlerde gerçekleşen şiddetin toplum üzerinde oluşturduğu tehlikeyi ve sportif faaliyetlerde işlenen suçlardaki artışı dikkate alarak elektronik kart uygulamasını tercih ettiği vurgulanan gerekçede, böylece bilet satın almak isteyenler için üzerinde adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve fotoğrafının olduğu bir elektronik kart oluşturulacağı anlatıldı.

Bilet almak isteyen kişinin yabancı olması halinde elektronik kartın üzerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yerine uyruğu olduğu devletin adı ile pasaportunun seri numarasının yazıldığı hatırlatılan gerekçede, bilet satışlarının sadece elektronik kart üzerinden yapılabileceği ve spor müsabakasına kişinin ancak adına düzenlenmiş elektronik kartla girebileceği de ifade edildi.

Bilet organizasyonu, seyircilerin müsabakalara giriş ve çıkış kontrollerinin ilgili federasyonlarca gerçekleştirileceği aktarılan gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Uygulamayla harici bilet satışı ya da taraftar gruplarına toplu bilet temini mümkün olmayacak, bir kişi ancak kendi adına düzenlenmiş kartla müsabakalara girebileceğinden yasaklanan kişilerin başkasına ait bilet ile müsabakalara girmeleri engellenebilecektir. Üstelik kart ve bilet satışı ile kontroller ilgili federasyonlar tarafından gerçekleştirilecektir. Böylece elektronik kart ve bilet satışı ile denetimler, uygulamanın düzenli ve kurallara uygun olmasını, her alanda yeknesaklığın sağlanabilmesini temin edecektir. Ayrıca güvenliğin yanında vergisel olarak mali denetim de daha kolay yapılabilecektir.

Gerekçede, şunlara yer verildi:

"Elektronik kart ve bilet uygulaması ile bu kapsamda biletlerin basımı, satışı ve dağıtımlarına ilişkin kulüplere verilen görevler ve biletlerin merkezi satışları ile bilet organizasyonu ve seyircilerin müsabaka alanlarına giriş ve çıkışlarının kontrol ve denetimi federasyonlara verilen görevlerin, gelişen, büyüyen, çeşitlenen ve çoğalan, zamanında ve etkin tedbir alınmadığı takdirde engellenmesi daha da güçleşecek olan sporda şiddet sorununu çözme ve sporseverlerin kurallara uymalarını sağlama amacı için gerekli ve elverişli olmadığı söylenemez. Dolayısıyla bu uygulama ile sporda şiddetin önlenmesine katkı sağlanabileceğinden, söz konusu düzenlemelerin toplumu oluşturan bireylerin can ve mal güvenliğini temin etmek, kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak için kamu yararı amacıyla yapıldığı sonucuna ulaşılmaktadır.

Öte yandan sportif müsabakaları izleyeceklerin faaliyetlerini engelleyecek, sınırlayacak nitelikte bir uygulama olmayan, günümüz teknolojisine uygun olarak bilet yüklemesini ve denetimini kolaylaştıran, tüm spor müsabakalarında aynı kuralların uygulanması sonucu bütünlüğü sağlayan, içerisinde güvenlik amaçlı sınırlı sayıda bilgi barındıran elektronik kart uygulamasının getirilmesi ile daha önce kullanılan basılı bilet kullanılarak gerçekleştirilen uygulama arasında ulaşılmak istenen amaç bakımından bir orantısızlık olduğundan söz edilemez."
Son Güncelleme: 16.12.2015 12:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.