banner528

banner550

banner549

banner547

banner420

08.12.2011, 15:00 676

YIKMAK KOLAY AMA YAPMAK DAHA KOLAY

Londra’nın City bölgesi, dünya para piyasalarının en önemli bir kaç merkezinden biri olarak bilinir. Ama klasik İngiliz mimarisine meydan okuyan farklı gökdelenleriyle de ünlüdür.

Bu bölgede bir kaç yıl önce inşaatı biten, hayli dikkat çekici bir yapı vardır. Benzediğinden olsa gerek “Gherkin” yani Salatalık Turşusu olarak adlandırılır. Mimar Norman Foster’in tasarımı ile 41 katlı olarak yapılan yüz seksen metre yüksekliğindeki “Gherkin”, 5 bin farklı cam panelden oluşuyor.

Sanat eleştirmenlerinin “muazzam  bir mimari eser” olarak tanımladığı ve “Londra’nın ilk çevreci gökdeleni” olarak tanıtılan Gherkin, tamamlandığında İngiltere’nin en prestijli mimarlık ödülü “Stirling Prize”a layık görüldü.

Aynı anda 4 bin kişinin çalışabildiği ve “30 St Mary Axe” diye bilinen Gherkin, 24 Nisan 1993 tarihinde İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA’nın son bombalı saldırılarından birine hedef olarak yıkılan Baltic Exchange binasının yerine inşa edildi.

Şimdiki görüntüsü terörü hatırlatmasa da binanın buraya neden yapıldığını merak edenler bu bilgiye hemen ulaşabilir.

Aksine farklı mimarisi ile hemen herkesin ilgisini çeken Gherkin, yolu City’ye düşenlere hep, bir kişinin hayatını kaybettiği, 44 kişinin de yaralandığı bir milyon sterlin hasara yol açan terörün acımasızlığını hatırlatıyor.

Terörün yol açtığı psikolojik tahribata, eskisinden daha güçlü bir yanıt verildiğini düşündürüyor insana bu yapı.

Yani teslim olmak, yılmak yok. Yıkılanın yerine, sabırla, direnmeyle daha güçlüleri kurulabiliyor.

Anlamamız istenen bu.


Yorumlar (0)