BİST
110477
ALTIN
275.934
DOLAR
5.8011
STERLİN
7.7507
EURO
6.4759
Avrupalı Türkleri tatillerinde Türkiye’ ye getirmeliyiz.
Şu anda Türkiye’ de herkes turizmdeki olumsuzluklardan bahsediyor. Defalarca iflas eden Vural Öger bile iflasının nedenini çarpıtarak Türkiye’nin politikalarına bağlıyor. Türkiye güç bir dönemeçten geçiyor. Özellikle Rus turistlerin gelme şansına sahip olmamaları. Charter uçaklarının Rusya tarafından iptal edilmesinin ardından Sultan Ahmet’teki patlamanın sonrasında Alman turist acentelerinin de İstanbul ve Antalya’ya gitmek isteyen Alman turistlere başka kent veya tatil bölgelerini önermeleri Türkiye’nin belini büküyor. Vezneciler’de patlayan son bomba, bölgedeki tüm otellerin boşalmasına sebep oldu.

İspanya yükselen değer oldu
Bu gelişmelerden en fazla yararlanan ülke İspanya oldu. Büyük bir talep gelmesi karşısında İspanyollar otel fiyatlarını yüzde 25 artırdılar. Türkiye’de ise oteller en az yüzde 30’luk bir fiyat indirimine gitmişti. Bu karamsarlığı değiştirmek için hedef grupları arasında Çin, Hindistan gibi ülkeler ve Arap ülkeleri bulunuyor.
Bir grupta dünyada dağınık ülkelerde yaşayan 6.8 milyon Türk kökenli göçmenin Türkiye’ye turist olarak yönlendirilmesine yöneliktir. Bu insanları tatillerini geçirmek için nasıl Türkiye’ye getiririz? Tatil alışkanlıklarının başka ülkelere kaymasını nasıl engelleyebiliriz? Bunu düşünmemiz lazım.
Dünyadaki Türk göçmenler tatil için ülkemize geldiği zaman en azından 3-4 hafta arasında kalıyorlar ve bir Alman veya Avrupalı turistin çokta üstünde para harcıyorlar. Her ne kadar Rus turistler kadar para harcama şansına sahip olmasalar bile ülke ekonomisine büyük katkıda bulunabilirler. Bunun için “Bu yıl tatilini Türkiye’de geçir. Harcamaların ile Türk ekonomisine katkıda bulun” sloganı ile ciddi bir pazarlamaya girebiliriz.
Antalya gibi bölgelerde otelciler özellikle iç turizme ağırlık veriyorlar. Dünyadaki Türkler, özellikle Avrupa Birliği’nde yaşayan 5 milyon 400 bin Türk, bu konuda ciddi bir hedef grup olmalıdır. Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın 5 yıldır yaptığı “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki konumu” araştırmasında, 2011-2012’de gelenlerin sayısı yüksek, harcamalar da çok iyi bir düzeydeydi. 2015’te belirli nedenlerden dolayı Avrupalı Türklerin Türkiye’ye geliş sayıları azalmış ve harcamaları da buna göre düşmüştü. Şimdi yeni bir pazarlama sistemiyle, Kültür ve Turizm bakanı ülkeye gelecek insanlara “Nasıl katkıda bulunabiliriz?”, “Nasıl daha çekici hale getirebiliriz?”, bunları düşünmesi lazım.
Özellikle Avrupa’da yaşayan büyük bir kitle olan Türklerin tatillerini burada geçirmesi halinde kendilerine Türkiye’deki otel rezervasyonlarını yaptıktan sonra 200 Euro’luk bir harcama kuponu verilmesi yararlı olur. Böylece insanların Türkiye’ye çekimi de sağlanmış olur. Bu verilecek para Türkiye’de harcanacağı için ekonomimize de zararı olmaz hatta ayrı bir dinamizm getirir. Türkiye birçok konuda, ülkedeki iş dünyasına ve tüketicilere sübvansiyonlar yapmaktadır. Böyle bir sübvansiyonu da dünyadaki sayıları 6.8 milyonu bulan ve büyük bir çoğunluğu Avrupa’da yaşayan insanlarımıza yapılırsa, hem onları politik olarak motive etmiş oluruz hem de bu 200 Euro’luk hediye çeki ile paraların Türkiye’de harcanmasını da sağlayabiliriz.
Bu konuda adım atmak Türkiye’ye yalnız olumlu etki yapar.

TAVAK Vakfı’nın araştırması
Türkiye’de turizmde büyük bir gerileme varken, geçtiğimiz yıllarda TAVAK Vakfı’nın 2011’den 2014’e kadar yaptığı araştırmalarda Türkiye’ye turist olarak gelen Avrupalı Türkler’in büyük ölçüde para bıraktıkları ve ortalama 4 hafta kaldıkları ortaya çıkmıştır. 2015 yılı araştırmasına göre artık Avrupalı Türklerin de Türkiye’ye fazla rağbet etmedikleri ortaya çıkmaktadır. Bunun en önemli nedenleri;
1. Avrupalı Türkler artık başka ülkelere gidip özellikle gençler buralarda tatillerini geçirmektedirler.
2. Orta yaş ve daha yaşlı grup Türkiye’yi tercih etmek istemesine rağmen ya daha az gelmekte ya daha az kalmaktadır.
3. Türkiye’deki son gelişmeleri kaygı verici bulan Türkler Türkiye yerine başka ülkeleri tercih etmeye başlamışlardır.
Almanlar yüzde 30 azalıyor
Almanya’ dan bu yıl en fazla 3.5 milyon turistin geleceğinden hareket edebiliriz. Buna karşılık yalnız Almanya’ da 3 milyon 100 bin Türkün, yüzde 30’ unu Türkiye’ ye tatile getirsek, bu iyi bir gelişmeyi beraberinde getirir. Son yıllarda Avrupalı Türklerin de tatillerini başka ülkelere kaydırdığını görüyoruz. Bu yıl için ciddi bir kampanya ile insanlarımızı motive etmeliyiz. TAVAK Vakfı 5 yıldır Avrupalı Türklerin, Türk turizmine katkılarının araştırmasını gerçekleştirmektedir.
Türkiye’ ye gelen Türklerin sayısında son yıllarda bir azalma olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan 200 Euro’luk kampanya insanları motive eder. Ayrıca Avrupa’ da ki basın ve STK’lar, Türk basını da bu konuda seferber edilebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner349