banner363

banner380

banner453

banner454

banner403

banner420

Soğan kabuklarını çöpe atmayın! Şifasına şaşıracaksınız...

Soğan hemen hemen her gün severek tükettiğimiz vazgeçilmez bir sebze. Dolayısıyla soframızda olan bu nimetin sayısız faydaları da var.

Sağlık 19.06.2020, 13:39
2118
Soğan kabuklarını çöpe atmayın! Şifasına şaşıracaksınız...

Soğan yemeklerin vazgeçilmezi olduğu gibi aynı zamanda salatalarında vazgeçilmezidir. Hatta restoranlarda sade olarak bile servis edilir.

Üzerine baharat dökülür limon sıkılır ve zeytinyağı gezdirilir. Alın size soğan keyfi.

Ancak bu soğanı tüketirken kabuklarını bilmeden çöpe atıyoruz. Soğanın faydalarını bildiğimiz için ise soframızdan eksik etmiyoruz.

Enfeksiyonlardan koruyan Soğan Aynı zamanda da Kalp sağlığına olumlu etkileri var. Bünyesinde çok fazla potasyum ile B ve C vitaminlerini barındırıyor.

Vitaminler açısından zengin olan Soğan Aynı zamanda iyi bir kanser savardır. Soğan tüketimi, özellikle mide kanseri, yemek borusu, kolon (kalın bağırsak) ve prostat kanseri gibi pek çok kanser türünün gelişme RİSKİNİ en aza indirmektedir:

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyan soğan sindirim sistemimizide onarmasıyla bilinir.

Kemikleri güçlendirir. Kan sağlığını düzenler. Ruh sağlığını düzeltir. Kan şekerini düzeltir. Güçlü bir idrar söktürücüdür ve cildimizide korur güzelleştirir. İşte böylesine zengin olan Soğanın kabuklarının çok daha faydalı olduğunu söyleseydik ne derdiniz?

Şimdi öğreneceğiniz bilgiler sizi gerçekten şaşırtacak:

Soğan kabuklarının uzmanlar tarafından sayısız faydası olduğu tespit edildi. Bu bilgiler sizin eminiz daha önce duymadığınız bilgiler. İşte herkesin öğrenmesi gereken soğan kabuklarının marifetleri.

Kalp damar hastalıklarından korur 
Yapılan araştırmalar, soğan kabuklarının antioksidan deposu olduğunu ortaya çıkarmıştır.  Kan akışını hızlandırarak kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırdığı anlaşılmıştır.

Kolesterolü dengeler 
Dr. Victor Gurewich, çiğ soğanın ve soğan kabuklarının çeşitli şekillerde tüketilmesi, yksek yoğunlukta olan yağ proteinini üretmeye yardımcı oluyor ve kolesterolü dengelediği söyleniyor.  Deneye katılan ve soğan kabuğu tüketen kişilerin  %30 unda kolesterolün dengelendiği ortaya çıkmıştır. 

Tansiyonu dengeler 
Yapılan araştırmalarda soğan kabuğunu içeriğindeki minerallerin tansiyona iyi geldiği ve tansiyon hastalarını tedavi ettiği ortaya çıkmış.

Kanser ve diyabeti engelliyor 
Araştırmacı Vanesa Benitez, kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıkların soğan kabuğu tüketimiyle engellendiğini ortaya koydu.

Saç çıkmasına yardımcı oluyor
Araştırmalarda, içinde sülfür bulunan soğan kabuğunun saç köklerini güçlendirdiği ve saçların uzamasını hızlandırdığı görüldü.

Soğan kabuğu nasıl tüketilmeli?
Ayırdığınız soğan kabuklarını soğuk suda iyice yıkayıp temizleyin. Ardından kaynamış suyun içerisine atarak 5 dk kaynatın. Daha sonra suyunu içip tüketebilirsiniz.

Ayrıca soğan kabuklarını yemeklerinize veya salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)