banner363

banner453

banner454

banner420

Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Hamilelikte kabızlık neden olur ve anında çözüm yöntemleri ile nasıl geçer?

Hamilelikte kabızlık problemi anne adaylarını en çok rahatsız eden durumların başında geliyor. Anne adayları hamilelik dönemlerinde hormonlarındaki değişiklik, bağırsakların yavaş çalışmasını da etkiliyor. Özellikle gıdaların bağırsaktan daha yavaş geçmesi kabızlığı tetikliyor. "Hamilelikte kabızlık nasıl giderilir?" "Hamilelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi?" gibi soruların yanıtlarını ele alacağız.

Sağlık 10.09.2021, 13:15
Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Hamilelikte kabızlık neden olur ve anında çözüm yöntemleri ile nasıl geçer?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de rahmin rektuma baskı uygulaması kabızlığın en etkili sebeplerinden biri. Kabızlık beraberinde hamile anne adaylarında; karın ağrısı, şişlik ve kanama şeklinde şikâyetlere neden oluyor. Dolayısıyla hamilelik döneminde kabızlık belirtilerini gözlemleyerek bu probleme önceden önlem almak, problemin ortaya çıkması halinde ise gerekli tedbirleri alarak önemli bir sorun teşkil etmesinin önüne geçmek gerekiyor.

KABIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Başlıca kabızlık belirtilerine bakacak olursak:

 • Sert dışkının olması
 • Çok az tuvalete çıkma isteği
 • Dışkılamada çok zorlanmak
 • Karın ağrısı
 • Boşaltım gerçekleşmediği için aşırı stres
 • Şişlik

Kabızlık hamilelik belirtisi mi? Sorusu da anne adayı olmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Kabızlık hamilelik belirtisi olmadığını söylemek isteriz.

HAMİLELİKTE KABIZLIK NASIL GEÇER?

 1. Hamilelik öncesi kullanılan multivitamin ilaçlarında yüksek derecede demir vardır. Demirin fazlalığı kabızlık yapacağı için doktorunuzla görüşerek demir dengesini koruyun.
 2. Yemekten sonra bağırsaklar harekete geçer. Yemeklerden sonra tuvalete çıkmayı deneyin.
 3. Spor önemlidir. Vücudumuzu hareket ettirerek bağırsakların çalışmasını hızlandırabilirsiniz.
 4. Bol miktarda sıvı tüketilmeli. Sabahları uyandığınızda bir bardak ılık su için.
 5. Yüksek lif içeren besinler tüketmelisiniz. Fasulye, meyve ve sebzeler vb.
 6. Kabızlık problemi için bu yiyeceklerden uzak durun!
 7. Kabızlığa etki eden gıdalar vardır. Hamilelik döneminde de bazı gıdalara dikkat edilmezse hamilelik sürecini zorlaştırabilir. İşte kabızlıkta etkisi olduğu bilinen yiyecekler:
 8. Muz, makarna, süt tüketiminin artması, Fast food yiyecekler, pirinç lapası, pilav

Zeytinyağlı incir kürü de kabızlığı giderip bağırsakların hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. 

 ·Zeytinyağlı incir kürünün diğer faydaları için tıklayın!

HAMİLELİKTE KABIZLIĞA NE İYİ GELİR? İYİ GELEN YİYECEKLER

Hamilelikte kabızlık için zeytinyağı kullanılır mı? Zeytinyağı ve diğer yiyecekleri araştırdık. Hamilelikte kabızlığa iyi gelen yiyecekleri sizler için hazırladık:

 • Zeytin
 • Zeytinyağı
 • Kekik
 • Lifli gıdalar
 • Beyaz et
 • Keten tohumu
 • Su
 • Kayısı
 • İncir
 • Erik
 • Mürdüm eriği
 • Avokado
 • Pancar
 • Pırasa
 • Kabak
 • Kızılcık
 • Kereviz
 • Üzüm

Kabızlık ilaçlarını doktora başvurmadan almayın. Hamilelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi? Bazı kabızlık ilaçları karnın kasılmasını tetiklediği için gebelikte sizi susuz bırakabilmektedir. Bu da bebek için tehlike oluşturabilir.

HAMİLELİKTE KABIZLIĞA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Hamilelikte kabızlığa anında çözüm ya da hamilelikte kabızlığa kesin çözüm gibi öneriler arayan anne adayları var. Hamilelik döneminde birçok hormonsal bozukluklar olduğu gibi bağırsaklarla da ilgili pek çok sorunla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan birisi de kabızlık, kabızlık tuvalete çıkamama sorunudur. Bu sorun hamilelik dönemine denk geldiği zaman anne adaylarına büyük sıkıntı yaratır. Eğer sizde birer anne adayıysanız ve hamileliğim rahat geçsin istiyorsanız önerilerimizi dikkate alın. İşte kabızlığa iyi gelen öneriler…

 1. Sağlıklı beslenmek önemli hamilelik döneminde kabızlık sorunu çekmek istemiyorsanız, pişmemiş meyveler ve sebzeler tüketmeniz gerekir.
 2. Hamileyim diye her şeyi yerim kafasından çıkılmalı, sağlıklı yiyecekler tüketilmeli, öğün atlatılmamalı ve az yemek sık öğün tarzında kendimizi alıştırmalıyız.
 3. Kuru meyvelerden hazırlayabileceğiniz şekersiz komposto ile bağırsaklarınızın daha rahat çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.
 4. Hamilelikle bitki çaylarından uzak durmanız gerekir. Bitki çayları bağırsakların düzenli çalışmasına engel olmakta lütfen dikkat!
 5. Tahıllı besinler, yulaf ezmesi, buğday kepeği gibi lifli gıdalar hamilelikte kabızlık sorunu çekenler için her zaman bir alternatiftir. Kuru baklagilleri tüketmekte hamilelik döneminde oldukça faydalı bir seçim olacaktır.
 6. Eğer doğal çözümler arıyorsanız kırmızı erik tüketilebilir.
 7. Bol su tüketmek herkes için oldukça sağlıklı hamilelik döneminde de su tüketimini azaltmayın.
 8. Hamilelik döneminde egzersiz hareketleri ve yürüyüş yapmanız sizler için oldukça etkili bir yöntemdir. metabolizmayı düzenler. Kabızlığa engel olur. Ama fiziksel aktiviteleri doktor kontrolünde yapmanız gerekmektedir.

KULLANICILARIN MERAK ETTİĞİ DİĞER SORULAR:

Hamilelikte kabızlık çocuğa zarar verir mi?

Geçmişte hamilelikte kabızlığın zehirlenmelere neden olabileceği düşünülüyordu. Ancak kalın bağırsaklarda emilimin fazla olmaması nedeniyle burada uzun süre kalan dışkının herhangi bir önemli yan etkisi(çok uzun süre kalmaması kaydıyla) yoktur.

Hamileler kabız olursa ne yapmalı?

Beslenme önerileriHer türlü lifli gıdayı (çiğ sebze ve meyveleri) bolca tüketebilirsiniz.Meyve suları, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir kompostoları içebilirsiniz.Sabah kahvaltısı sırasında bir bardak şekerli ılık su içebilirsiniz. Dilerseniz suya bir kaşık yağ ilave edebilirsiniz.Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.6 Tem 2020

Hamilelikte kolay tuvalete çıkmak için ne yapmalı?

Daha çok meyve, sebze ve posalı gıdalar tüketip bağırsakları hareket ettirecek şekilde beslenme alışkanlığı kazanmak gerekmektedir. Ayrıca kuru meyvelerden hazırlanacak şekersiz bir komposto, bağırsakların hareketlerini artırırken, vücudun sıvı ihtiyacının giderilmesine de yardımcı olacaktır.

Hamilelikte kabızlık normal mı?

Hamilelikte kabızlık, genellikle geçici bir durumdur ve kısa bir süre içinde kendiliğinden geçmektedir. Bazı durumlarda, kabızlık daha ciddi olabilir ve dışkının doktor müdahalesi ile alınması gerekebilir.

Yorumlar (0)