banner363

banner380

banner453

banner454

banner403

banner420

banner448

Gelecek Partisi ve Deva Partisi seçimlere girebilecek mi?

Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, seçim yeterliliğine sahip 17 parti ilan edildi. Gelecek Partisi ve Deva Partisi'nin ise önümüzdeki aylarda seçim yeterliliğine sahip olması bekleniyor.

Politika 27.01.2021, 09:43
43
Gelecek Partisi ve Deva Partisi seçimlere girebilecek mi?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 17 partinin seçime girme yeterliliğine sahip olduğuna karar verdi.

Gazete Duvar'ın haberine göre; Geçen yıl 15 olarak açıklanan parti sayısı bu yıl Genç Parti ile Muhafazarak Yükseliş Partisi'nin (MYP) eklenmesiyle  17'ye yükseldi.
 
YSK kararına göre seçime girme yeterliliğine sahip partiler şunları: İYİ Parti, AK Parti, Anavatan Partisi, BTP, BBP, CHP, DP, DSP, Genç Parti, HDP, Hürdava Partisi, MHP, MYP, Saadet Partisi, TKP, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi. 

AKP'den ayrılan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin mayıs ayında, DEVA Partisi'nin ise haziran ayında yeterliliğe sahip olması bekleniyor.

Siyasi Partiler Yasası'nın 36. maddesine göre, bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için, "İllerin en az yarısında (41 il) seçim gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM'de grubunun (en az 20 milletvekili) bulunması" gerekiyor. 

Yorumlar (0)