banner363

banner380

banner381

banner396

banner389

banner403

banner420

Tarihi ahşap camiye restorasyon

ORDU’NUN ÇAYBAŞI İLÇESİNDE TAMAMEN AHŞAP KULLANILARAK İMAL EDİLEN TARİHİ ÇAYIR CAMİİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLEREK KORUMA ALTINA ALINIYOR.

ORDU 26.10.2020, 15:33
6
Tarihi ahşap camiye restorasyon
banner422

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde tamamen ahşap kullanılarak imal edilen tarihi Çayır Camii, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek koruma altına alınıyor.

Kültür Bakanlığı Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen Çayır Mahallesi Camii’nin 1867 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Taş üzerinde ahşap kirişler kullanılarak 2 katlı olarak yapılan ve birinci kat ile ikinci kat arasındaki kirişlerin iç kısmı değişik geometrik şekilde oymalarla süslenen caminin minberi ve mihrabı ise ahşap olarak sonradan yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi çalışmalar kapsamında tarihi ahşap cami ve şadırvanın restorasyonunu yapacak. Mevcut tuvalet yıkılıp yeniden inşa edilecek ve etrafına perde duvar yapılacak. Çevre düzenleme çalışması kapsamında ise etraftaki bahçe duvarları yenilenecek. Çalışmalar kapsamında caminin sağlam olan ahşaplarının korunmasına özen gösteriyor.

Yorumlar (0)
banner417
banner388
12°
parçalı bulutlu