banner363

banner453

banner454

banner403

İAÜ'de Türk futbolunun dünü bugünü yarını konuşuldu

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde (İAÜ) ‘Türk Futbolunun Dünü, Bugünü, Yarını’ paneli düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan Mustafa Denizli, “Altyapıya hakikaten ‘alt’ gözüyle bakılıyor. Ülke futbolunu iyi yapacak ve ayakta tutacak olan alttan gelen jenerasyon” dedi.

Ocak-19 17.01.2019, 11:19
538
İAÜ'de Türk futbolunun dünü bugünü yarını konuşuldu

İAÜ Spor Bilimleri Fakültesi tarafından, geçmişten günümüze Türk futbolunun seyri ve gelecekte olması istenen konumunun ele alındığı bir panel düzenlendi.  Moderatörlüğünü İAÜ Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programı Öğretim Görevlisi, spor yazarı Haldun Domaç’ın yaptığı ‘Türk Futbolunun Dünü, Bugünü, Yarını’ paneline konuşmacı olarak Türk futbolunun efsane isimlerinden, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve A Milli Takım’ın efsane hocası, Kasımpaşa Spor Kulübü Teknik Direktörü Mustafa Denizli katıldı. Açılış konuşmasını Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Tamer’in yaptığı panelde birçok öğretim görevlisi ve çok sayıda öğrenci yer aldı. Öğrenciler, Mustafa Denizli salona girdiğinde tezahüratlar yaparak Kasımpaşa Spor Kulübü’nün bayrağını açtı.

Mustafa Denizli’yi ağırlamaktan ötürü büyük mutluluk duyduklarını ifade eden İAÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer, “Her şeyi kitaplardan öğrenemezsiniz bazı şeyler vardır ki yaşayanlardan öğrenirsiniz. Sizler de bugün Türk futbolunu Mustafa Denizli’den öğreneceksiniz” dedi.

“Mustafa Denizli’yi gerçekten anlatmak için 4-5 saat gerekir” diyen Haldun Domaç ise “Denizli Türk futboluna sadece başarılarıyla değil, bazı duygularla ve hitaplarıyla da çok önemli katkılarda bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

“ALTYAPIYA FARKLI BİR GÖZLE BAKILMALI”

Yıllardır Türk futbolunun dünü bugünü ve yarını hakkında konuşmalar yaptıklarını dile getiren Denizli, “Esasında olumlu yönde değişen birçok şey var ama eksikleri tam manasıyla gideremedik. Olumlu mesafeler kat ediliyor. Son 30-40 yıla baktığımız zaman özellikle futbol ekonomisi olarak büyük bir gelişme var. Yetiştiricilik hüviyetini ise biraz geriye attık. Yani 20-30 yıl evvel altyapıdan çıkan futbolcu sayısının çok olduğu bir ülkede bugün bu zorlukları yaşıyoruz. Ekonomik olarak imkanlar çok daha iyi duruma geldi fakat neticede ülke futbolunu iyi yapacak ve ayakta tutacak olan alttan gelen jenerasyondur. Bu manada istediğimiz çizgiye gelmedik. Belli ki bu konuda eksikliklerimiz, yanlışlarımız var. Doğru yolu bulmak için değiştirmemiz gereken şeyleri, ortak akılla gidermek mecburiyetindeyiz. Altyapıya hakikaten ‘alt’ gözüyle bakılıyor. Oysa çok farklı bir gözle bakılması gereken bir yer” dedi.

Bu sektördeki her birimin mutlaka kendini gözden geçirmesi gerektiğini kaydeden Denizli, “Bugüne baktığımızda hem izleyenler hem de yapanlar adına çok mutlu olmayan bir tablo var. Eğer bu sporun hayatta kalmasını, değişmesini ve devam etmesini istiyorsak bunu da mutlaka değiştirmek lazım” diye konuştu.

“TRANSFERE MUTLAK İHTİYACIMIZ VAR”

Yaklaşan ara transfer dönemi hakkındaki soruları yanıtlayan Denizli, “Bizim transfere mutlak ihtiyacımız var. Biz sayısal olarak zaten sıkıntı yaşayan, fazla alternatifi olmayan bir takımız. Biz de başkan ve yönetim kurulumuzla beraber bu dönemi değerlendirmek istiyoruz. Yarından itibaren bu konuyla ilgili çalışmaları hayata geçireceğiz. Üzerinde çalıştığımız, planladığımız bazı seçimlerimiz var. Onlara bir hayatiyet kazandırabilirsek ikinci yarıya daha sağlıklı bir başlangıç yaparız” değerlendirmesini yaptı.

“HOCANIN YERLİSİ YABANCISI OLMAZ”

Türk futbolunda son dönemde yaşanan teknik direktörler ile ilgili sıkıntılar hakkında ise Mustafa Denizli, şöyle konuştu: “Hocanın yerlisi yabancısı olmaz. Hocanın başarılı ya da başarısız olanı var; iyi olanı, daha iyi olanı var. Bir de bu aslında bir doku meselesi. Yani hocanın bir takımla uyum sağlaması, onun başarıya giderken kullandığımı yöntemlerin takım tarafından benimsenmesi oradaki başarıyı getiren unsurlardan birisi. Hoca dediğiniz insan neticede tek başına. Yönetime baktığınızda başkan tek başına değil, yöneticileri var; takım deseniz 20-25 futbolcudan kurulu bir ekip. Ama hoca dediğinizde tek kişiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Herhangi bir başarısızlık ortamı olduğu zaman grupların değişme şansı olmadığına göre tek kişilik birimin değişmesi daha kolay olur. Hocalık enteresan bir meslek. Bugün Türkiye’nin belki en iyi hocası kamuoyunun tanımadığı birisi. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her ülkesinde değişimler yaşanıyor. Belki bizde sayısal olarak çok daha fazla oluyor. Onun için üzerinde fazla durma gereği yok.”

 “YABANCI HAKEM İSTENİYORSA ÜLKE TOPTAN BATMIŞ DEMEKTİR”

Süper Lig’de yabancı hakemlerin de görev yapmasına yönelik tartışmalara da değinen Mustafa Denizli, “Yabancı hakem isteniyorsa bu ülke toptan batmış demektir. O zaman üniversitelere de yabancı hocalar getirelim. Federasyon başkanı, hatta kulüp başkanları da yabancı olsun. Ben futbolculuk dönemimde yabancı hakemlerle de oynamış bir insanım. Yabancı hakem getirilsin diyenler, her alanda yabancı çalışanların olmasına da olumlu bakmak durumunda. Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

“DÜNYADA TORPİL OLAMAYACAK TEK ALAN FUTBOL”

Denizli, bir öğrencinin ‘Futbolda torpil’ konulu sorusu üzerine, “Dünyada torpilin işlemeyeceği tek alan futbol. Torpil söylentilerine itibar etmeyin, yok öyle bir şey. Aslolan yetenektir. Söz gelimi Chelsea kulübünün sahibi Roman Abramoviç, kendi oğlunu Chelsea’da oynatabilir mi? Şahsen ben kendi çocuğumu, takımda tek yetkili bile olsam, yeteneği yoksa bir defadan fazla oynatamam. O da son defa olur zaten. Benim 6 yaşında bir torunum var. Her hafta antrenmanlara gidiyor. Ancak bin tane Mustafa Denizli’yi birleştirip bir Mustafa Denizli elde etseniz, o Denizli torunumla 20 yıl uğraşsa, amatör küme futbolcusu bile yapamaz onu. O kadar yeteneksiz. Futbolcunun yeteneği yoksa dünya yıkılsa yine de oynayamaz. Ama yeteneği olan futbolcunun önünde de dünya bile duramaz” ifadelerini kullandı. Yabancı futbolcu kısıtlamasına karşı olduğunu da kaydeden Denizli, “Türkiye 80 milyonluk bir ülke. Her 1 milyondan 1 futbolcu çıkarsanız, 80 tane üst düzey futbolcu elde edersiniz. Böylece yabancı oyuncuya da ihtiyacınız kalmaz. Rekabet sağlayacak yabancı oyuncu her zaman iyidir” diye konuştu.

banner473
Yorumlar (0)