banner363

banner453

banner454

banner403

DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN’DAN ‘MARKET’ UYARISI: “KAÇAK VE MERDİVEN ALTI SATIŞLARI ARTIRABİLİR”

Ticaret Bakanlığı’nın zincir marketlere getirmeyi planladığı sigara satış yasağını değerlendiren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, bu olumlu kararın kaçak ve merdiven altı satışları artırabileceği uyarısında bulunarak, “Denetimler sıkılaştırılmalı” mesajını verdi.

Mart 2021 05.03.2021, 17:06
2031
DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN’DAN ‘MARKET’ UYARISI: “KAÇAK VE MERDİVEN ALTI SATIŞLARI ARTIRABİLİR”

Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Buna göre elektronik ticaret yoluyla yapılan satışlar ve satış alanı bin 500 metrekareden büyük zincir mağazaların satışları hariç olmak üzere, gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalarda tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak.

Sözkonusu düzenlemeyi değerlendiren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, dernek olarak gelişmeyle ilgili ‘temkinli bir iyimserlik’ yaklaşımı içinde olduklarını belirtti.

Kararın son derece yerinde olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Aydın, “Tütün ve tütün mamullerinin satışında getirilebilecek sınırlandırmalar bizim her zaman için desteklediğimiz uygulamalar.

Bu nedenle başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Ancak bu uygulama, kaçak ve merdiven altı satışları artıracak. Bu nedenle denetimler sıklaştırılmalı ve ağır yaptırımlar gelmeli” uyarılarında bulundu.

“Son yıllarda Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak kaçak tütün ve sigara satışına yönelik çok sayıda şikayet alıyoruz” diyen Doç. Dr. Aydın, “Özellikle gençler arasında yaygın kullanıma sahip olan açık tütün ve bandrolsüz sigara kullanımı ileride telafisi olmayan kötü sonuçlara yol açacağı şüphe götürmez. Çünkü sağlık açısından yasal tütün de kaçak tütün de sağlığa son derece zararlı ve öldürücü. Terörün başlıca finansman kaynaklarından birinin de kaçak tütün olduğunu unutmamak lazım.

Deyim yerindeyse her bir kaçak sigara, askerimize sıkılan bir kurşun anlamına geliyor” diye konuştu.

banner473
Yorumlar (0)