banner363

banner453

banner454

banner403

banner420

20.10.2020, 15:44 66

Lojistik köyler ve merkezler

Ülkemizde Organize Sanayi Bölgeleri şehir içindeki sanayi kuruluşlarının, şehrin günlük trafik yoğunluğunun sınırları dışına çıkartılması için oluşturulmuştur. Aynı şekilde lojistik köyler ve merkezler de şehir içindeki depolar, TIR parkları, servis istasyonları gibi lojistik odakların şehrin ana trafiğinin dışına alınması amacıyla oluşturulmaktadır.

Lojistik köyler ve merkezler içinde depolama, TIR parkları, demiryolu istasyonu, konteyner stok alanı gibi bölgesel lojistik aktivitelerin bir araya getirildiği birimler bulunmaktadır.

Türkiye’de lojistik master planları yapılmış olan Mersin Lojistik Köyü, İskenderun Lojistik Köyü, Antakya Lojistik Merkezi, Osmaniye Lojistik Merkezi, Samsun Lojistik Merkezi, Kocaeli Lojistik Köyleri, Düzce Lojistik Merkezi, Gaziantep Lojistik Köyü, Diyarbakır Lojistik Köyü ve diğerleri de içinde şu birimlerin bulunacağı bir yapıda olacaktır:

• Demiryolu yük transfer istasyonu her köy ve merkezde bir adet kurulmaktadır. Temel amacı köye gelen katarların vagonlarının ayrılması ve köyden gidecek vagonların katar haline getirilmesidir.

• Kapalı gümrüksüz depolar lojistik köylerin temel amacıdır. Bu birimler her biri özel kişiler tarafından işletilecek belli standartlara sahip inşa edilecek yüksek tavanlı, önden TIR yanaşacak rampalı arka taraftan vagonların yan yanaşıp boşaltılacağı elleçleme alanlarıdır.

• Kapalı gümrüklü depolar (Antrepolar) depolar gibi çalışacak ancak gümrüklü malların stoklanacağı hacimlerdir.

• Gümrüklü ve gümrüksüz soğuk hava depoları ise özellikle tarım ürünlerinin, soğuk veya serin muhafaza edilmesi gereken gıda ürünlerinin, ilaçların depolanacağı gümrüklü veya gümrüksüz çalışan air-lock sistemi ile çift kapılı görev yapan bölümlerdir.

• Konteyner stok alanı her lojistik köy veya merkezde yer almaktadır. Özellikle Mersin, Samsun bölgeleri gibi limana yakın kurulacak olan tesislerde önem kazanmaktadır.

• Şehir içindeki ana yollardaki TIR ve kamyon parklarını bir araya getirmek amacıyla lojistik köy ve merkezlerde kamyon ve TIR park alanları inşa edilmekte ve araçlar bu alanlarda park etmektedir. Tesis içinde yollarda araç parkına izin verilmemektedir.

• Binek araç park alanları ise lojistik köy ve merkezlerde çalışan kişiler ve ziyaretçileri için kendi alanlarında veya sosyal tesis yakınında kurulmaktadır.

• Lojistik köylerde depolama faaliyeti olmayan sadece nakliye komisyonluğu veya yeni tanımlama ile lojistik hizmet veren, forwarderlik yapan, nakliye organizatörü diye tanımladığımız lojistik şirket idari ofisleri bulunmaktadır.

• Tesis içindeki ticari işlemlerde hizmet vermek üzere birden fazla banka şubeleri bulunmaktadır. Bu şubeler sosyal tesis içinde yer almaktadır.

• Teknik alt yapı tesisi ise merkezi sistem ısıtma, elektrik dağıtımı, büyük çerçevede tamir ve bakım yapacak ünitelerin içinde bulunduğu yerlerdir. Her köyde bir adet kurulmaktadır ve lojistik köy veya merkezin işletmesine bağlıdır.

• Atık su arıtma tesisi ise organize sanayi bölgelerindeki tesisler gibi lojistik köy ve merkezlerin atık sularının tasfiyesi için hizmet vermektedir. Lojistik operasyonların üretim gibi çevreyi kirletici etkisi yüksek değil, azdır bundan dolayı küçük üniteler olarak inşa edilmektedir.

• Bölgede yağan yağmurun harcanmaması için bahçe sulama, tesis temizliği, araç yıkama gibi hizmetlerde kullanılması mümkündür; bundan dolayı yer altına inşa edilen yağmur suyu toplama depoları inşa edilmektedir.

• Çöp değerlendirme merkezi de lojistik tesislerde önemli bir yapıdır. Genellikle atık paletlerin, mukavva kutuların, plastik ambalajların ve kağıtların depolardan toplanması ve bir merkezde biriktirilip toptan değerlendirildiği birimlerdir.

• Lojistik köy ve merkezlerde emek yoğun bir operasyon yapılmaktadır. Araç sürücülerinin ihtiyaçlarını görecek büfe, market, cep telefonu, sigorta, akü ve lastik satışı, konfeksiyon ürünleri berber gibi ihtiyaçlarını karşılayacak satış mağazaları bulunmaktadır.

• Lojistik köylerin ve merkezlerin araç girişini kontrol etmek amacıyla sınırlı sayıda kapısı olmaktadır. Giriş ve çıkış kapıları olarak ika ayrı kapı inşa edileceği gibi küçük merkezlerde tek kapı ile bu ihtiyaç giderilmektedir. Bu kapılarda kurulacak plaka okuma sistemleri ile araç güvenlik kontrolleri online yapılabilmekte ve park ücretleri tahsil edilmektedir.

• Tesis içinde çok sayıda araç giriş ve çıkışı olmaktadır. Araçların bekleme süresince veya ihtiyaç olduğunda küçük tamirlerinin periyodik bakımlarının yapılacağı tamir bakım atölyeleri bulunmaktadır.

• Şehir dışında kuruldukları için lojistik köyler ve merkezler jandarma görev alanı içindedir. Güvenliği sağlayacak jandarma ekibinin çalışması için bir Jandarma binası da yapı içine alınmaktadır.

• Bu kadar yoğun iş kapasitesinin olduğu ve her an yangın tehlikesi bulunan operasyonlar için kısa zamanda müdahale edebilecek lokasyonda bir itfaiye birimi de bulunmaktadır.

• Kalabalık tesis olan lojistik köylerde ve merkezlerde her an iş kazasına veya sağlık problemlerine müdahale edilmek durumundadır. Sağlık birimi de unutulmamalıdır.

• Çalışanların veya sürücülerin dini ibadetlerini yapabilecekleri sosyal tesis içinde bir de mescit inşa edilecektir.

• PTT hizmetlerinin verilmesi amacıyla PTT de bu tesislerde bir şube açmaktadır.

• Çok sayıda araç giriş çıkışının yaşandığı lojistik köylerde ve merkezlerde araçlara yakıt ikmalini yapacak bir veya iki akaryakıt istasyonu da kurulmaktadır.

Yorumlar (0)