BİST
105360
ALTIN
376.657
DOLAR
6.8128
STERLİN
8.3985
EURO
7.5343
DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye tarafından bu yıl ikinci düzenlenecek olan “Kıbrıs Uluslararası Tanıtım ve Yatırım Zirvesi”, geçen yıla oranla çok daha güçlü ve farklı sektör ve yatırımcılarla yeniden Kıbrıs’ın gündemine oturdu. 26 Kasım’da Girne’de yapılacak olan Zirveye katılım talebi her geçen gün artmaktadır. Bu yıl, onlarca farklı sektörden, yüze yakın yabancı yatırımcı, Kıbrıs’ta yatırım fırsatlarını değerlendirecekler. Bu yıl ki Zirve’ye adeta hükümet desteği yağdı. KKTC Başbakanı yanı sıra Dışişleri, İçişleri, Maliye, Ekonomi, Enerji ve Çevre Turizm Bakanlıkları da ayrı ayrı desteklerini açıkladı. Hatta Ekonomi Bakanı Sunat Atun, Zirve’nin değerini bir adım daha öne çıkararak, Kıbrıs Ekonomi Danışma Kurulu’nun Zirve ile birlikte toplanacağını duyurdu. Bu Zirve; global ekonominin genel görünümünün paneller şeklinde tartışılmasından daha ziyade, yatırımcıların KKTC’de var olan olası yatırım fırsatlarını değerlendirdiği ve ikili görüşmelerin ağırlıkta olduğu bir zirve olacak. Yerli ve yabancı şirketler, kendi yatırım alanlarını ve Kıbrıs’ta yapmak istedikleri yeni ortaklık veya yatırımlarını anlatacak. Ticaret ve sürdürülebilir ekonomi, kalkınmışlığın ve kişi başına düşen milli gelirin artması anlamına gelmektedir. Refahın olduğu yerde, barış vardır. Barışın tesis edilmesine daha güçlü katkı sağlar.

KIBRIS’A ÇOK ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK
Bu zirvenin Kıbrıs’a önemli etkiler ve katkılar sağlayacağı çok açıktır. Öncelikle uluslararası toplumdan izole olan bir ülkede bu kadar geniş ve kapsamlı katılımın sağlanması dikkatleri doğal olarak, KKTC’nin üzerine çekecek. Yabancı şirket sahipleri ve yöneticileri Ercan Havalimanı’na doğrudan gelemeseler de İstanbul üzerinden aktarma yaparak Zirve’ye katılacaklar. Yatırımcı bizzat hükümetin ağzından yatırım daveti alacak ve bürokratik engellerin ortadan kaldırılacağını duyacak. DMW Uluslararası Diplomalar Birliği Türkiye olarak yaptığımız çalışmalar, KKTC için ekonomik ve diplomatik misyon yüklendiğimiz anlamına gelmektedir ki bu görevi seve seve yapmaktayız. Zaten son üç yıldır KKTC’ye yaptığımız resmi ziyaretler ve yurt dışında KKTC için verdiğimiz mücadeleler, bunun en önemli göstergesidir. Kıbrıs İşbirliği, Yatırım ve Tanıtım, Zirveleriyle de misyonumuzu taçlandırmış olduk. Zirvenin yatırım boyutuna baktığımızda özellikle tarım ve hayvancılık, teknokentlerin kurulması, eğitim, sağlık, marina yapımı, turizm, suyun dağıtımı ve alt yapı hizmetleri, güneş enerjisi yatırımları, evsel atıkların bertarafı tesisleri, inşaat, gayrimenkul, havacılık, ulaşım ve lojistik gibi sektörler ön plana çıkmaktadır. Kıbrıs’ta bu yıl yapmaya düşündüğümüz yeni zirve, doğrudan yatırımcı ve iş insanlarının Kıbrıs’ta yapmak istedikleri farklı sektörlerdeki yatırımları ele almak, Kıbrıs’taki yatırım fırsatlarını ve teşvikleri doğrudan Başbakan ve Hükümet yetkililerinden bizzat ağzından duyurmak ve geçen yıl yatırım düşüncesinde olan yatırımcıların, bu yıl yatırım yapmalarını sağlama noktasında girişimlerde bulunmaktır. Bu yıl Zirve’ye Türkiye’den ve dünyadan önemli holdinglerin, şirketlerin Başkan veya CEO’ları katılacaktır. Burada sunulan sermaye bağlantılı projelere ve buraya katılan şirketlerin performans kapasiteleri Kıbrıs’ın Akdeniz’in ‘’Mavi İncisi’’ olarak önemli değişimine daha da yakınlaştırmaya yardım edeceğine gerçekten inanıyoruz. AB kalkınma programlarının uygulanması da yine Kıbrıs için önemlidir. Kıbrıs’taki değişim ve dönüşüm, ekonomik, sosyal ve siyasal iklimi de olumlu yönde etkileyecektir. Doğru planlanmış ve uygulamaya konulan her uluslararası proje ve ekonomik açılımları sürdürme kararlığı, bu değişim ve dönüşüm için katalizör olacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner371

banner363

banner380

banner381

banner376

banner361