banner363

banner380

banner396

banner403

banner420

“İSTANBUL 2071 YILINA KADAR SU SIKINTISI ÇEKMEZ''

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İki projemiz vardı, ihale ettik ama henüz yapılmadı. Onlar hayata geçerse İstanbul 2071 yılına kadar su sıkıntısı çekmez” dedi.

Kasım-18 07.11.2018, 17:47 08.11.2018, 15:25
1853
“İSTANBUL 2071 YILINA KADAR SU SIKINTISI ÇEKMEZ''
İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) ‘Türkiye ve Ortadoğu’da Stratejik Kaynak Olarak Su ve Su Politika­ları’ başlıklı konferans düzenledi. Konferansa katılan Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, su ve geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Küresel iklim değişikliği sebebiyle bazı bölgelerde kuraklık artıyor. Özellikle Afrika, Ortado­ğu ve Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz Bölgesi’nde kuraklık bekleniyor. 2050 yılında 4 milyara yakın insanın su sıkıntısı çekeceği tahmin ediliyor. Şu anda bile Afrika ve Ortadoğu gibi bölgelerde ve dünyanın değişik yerlerinde 2 milyar insan yeteri kadar ve uygun kalitede suya erişe­miyor” diye konuştu.

“535 BARAJ, BİNDEN FAZLA GÖLET YAPTIK”

Yakın gelecekte dünyanın en büyük sı­kıntısının su ve gıda arzı güvenliği olaca­ğını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Biz de buna çok dikkat etmeliyiz. Suyu birik­tirmek şart, yağan yağmuru, barajlarda, göletlerde ve yeraltı sularında biriktirmek gerekiyor. Biz Cumhurbaşkanı Recep Tay­yip Erdoğan ile şu ana kadar 535 civarın­da baraj, binden fazla gölet yaptık. Eğer bu göletler olmasaydı 2007, 2014, 2017 yılları çok kurak geçti, büyükşehirlerin tamamında su sıkıntısı olurdu. Allah’a şü­kür su sıkıntısı yaşatmadık” dedi.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Kuraklığı önlemek için bir dizi önlem almak gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Birincisi suyu biriktir­mek, ikincisi suyu kirletmemek, üçüncüsü de suyu tasarruflu kullanmak gerekiyor. Aslında su yeter ama israf edilirse su sı­kıntısı çekeriz. Bir de mutlaka kurak böl­gelerle ilgili yeni projeler üretmek lazım” açıklamasını yaptı.

“EN BÜYÜK TASARRUF SULAMADA YAPILIR”

Suyun yüzde 74’ünü sulamada kullan­dığımıza dikkat çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “En büyük tasarruf sulamada ya­pılır. Şu ana kadar 8 buçuk milyon hekta­rın 6 buçuk milyon hektarını suladık. Geri kalanının da sulanması gerekir ve sulama sisteminin tamamen modern, az su kulla­nan ve çok daha geniş araziyi aynı suyla sulayan damlamalı, yağmurlama gibi su­lamalara geçmek lazım ki sudan tasarruf edelim. Bunlar yapılırsa Türkiye için su meselesi sıkıntı olmaz” diye konuştu.

“İSTANBUL İÇİN ŞU ANDA HERHANGİ BİR SIKINTI YOK”

İstanbul ile ilgili büyük projeler yap­tıklarını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğ­lu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte 7 tane dereyi akıttık. Ayrıca Melen Pro­jesi de geldi. Yani İstanbul için şu anda herhangi bir sıkıntı yok. 2007 yılında her ne kadar bir kuraklık olmuşsa bile onu aştık. 2014 yılı kuraklığını da rahatlıkla aştık. İstanbul’da planladığımız projeler tamamlanırsa herhangi bir sıkıntı olmaz” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’UN SUYU SON DERECE TEMİZ VE KALİTELİ”

İstanbul’da su sıkıntısı çekilmeyeceği­ni kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İki tane projem vardı. Birisi Sungurlu Bara­jı, ihale ettik ama henüz yapılmadı onlar yapılırsa 2071 yılına kadar İstanbul su sıkıntısı çekmez. Ben İstanbul Su ve Ka­nalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü­yken İstanbul’un suyunu Avrupa’daki la­boratuvara götürüp incelediler. Eğer bina içi şebekesi temizse İSKİ her gün 350-400 numune alıyor, son derece temiz ve kali­teli” dedi.

Düzenlenen konferansın ardından, İAÜ bünyesindeki düşünce kuruluşu Aydın Düşünce Platformu’nda bürokrasi, akade­mi ve iş dünyasından gelen katılımcılarla birlikte Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ortado­ğu’nun bitmeyen sorunu olan suyu bir­çok açıdan değerlendirdi. Toplantıda ele alınan konular, daha sonra rapor haline getirilerek devletin ilgili merkezlerine su­nulacak.

Yorumlar (0)
banner435