BİST
114789
ALTIN
326.143
DOLAR
6.1174
STERLİN
7.9194
EURO
6.6396
AB ülkeleri arasında İngiltere’nin ayrı bir konumu vardı. Aday ülkesi olarak Schengen Vizesi’ne hayır deyip Dublin Vizesi’ni kullanan ve Euro’ya girmeyip Pound’da kalan İngiltere aynı zamanda AB bütçesine ödediği paralar diğer ülkelerin ödediği paralarla aynı değildi. Ayrı bir kıstasa göre paralarını ödüyor, ayrı bir kıstasa göre de para alıyordu. Şimdi AB birliği referandumundan sonra da İngiltere’ de yepyeni değişimler olacak. Bu hiçbir şekilde AB’den ayrılmayacak. Özellikle AB ülkelerinin hemen çık tepkisinden sonra ciddi bir pazarlık başlayacak ve Türkiye için 2000li yılların başında Angela Merkel  ve Sarkozy’nin düşündüğü ve önerdiği özel statü İngiltere için resmen dile getirilecek. 

İngiltere’nin Özel Statüsünde Ne Gibi Yenilikler ve Değişiklikler Olacak?
Özel statüde AB bütçesine para vermeye devam edecek olan İngiltere verdiği paraların kıstasını düşürecek. Avrupa Parlamentosu’nda belki 73 parlamenterde kalacak fakat bundan sonra AB Konseyi’ndeki 29’ luk oy hakkı da azaltılacak. İngiltere’ye yönelik serbest dolaşım hakkında da yeni bir düzenleme içine girilecek. Büyük bir olasılıkla İngiliz vatandaşları AB serbest dolaşım hukukuna göre serbest dolaşım hakkını şimdiye kadar kullandıkları kadar kullanamayacaklar. 
Gümrük Birliği konusunda İngiltere’nin birkaç üründe ayrı bir statüsü olabilecek. Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde de İngiltere ABD’nin eskisiyle aynı konumunu sürdürecek ve 60 bin kişilik AGSK Ordusu’nda yerini alacak.

İngiltere-AB İlişkilerinin Türkiye’ye Yansıması Nasıl Olacak?
Şimdi gelelim bu uygulamanın Türkiye’ye yansımalarına… Türkiye’ye özel statü önerildiği zaman ben başta olmak üzere AB ile ilgilenenler buna karşı çıkmış yarım hamilelik olmaz. Bir kadın ya tam hamiledir ya da değildir şeklinde dile getirmiştik. Türkiye için artık tam üyelik perspektifi bitti. Şimdi İngiltere’yle birlikte Türkiye’nin de özel statü kapsamına girmesi istenebilir. Buna göre Avrupa Parlamentosu’nda 5. Büyük ülke olarak 73 parlamenter Türkiye’ye vermeyecektir. Fakat AB Konseyi’nde oy hakkımızın olması gerekir. Üçüncü olarak bütçeye yapılacak ve alınacak paralar artık Türkiye için önemini kaybetti. 2004-2006 yılları arasında AB Türkiye’ye tam üye olabilseydi, 21milyar Euro’luk net bir katkımız olacaktı. Şimdi bize getirilecek para 2 milyar Euro’yu geçmeyecek, bütçe konusunda tartışma olmayacak.
Türkiye’ye verilmeyecek ayrı bir konu da serbest dolaşım hakkı olacak. Schengen Vizesi’nin kaldırılmasının yanında Türkiye’nin özel statülerini en az 10 yıl serbest dolaşımdan yararlanamayacak. Önemli olan Türkiye’nin Gümrük Birliği kapsamında, Gümrük Birliği toplantılarında tam söz hakkının olması TTIB’ e AB üyesi olarak katılabilmesi. Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde 60 bin kişilik ordunun 6 bin kişisini karşılayan Türkiye’nin burada da söz sahibi olması lazım. Bundan sonra özel statünün birçok ülke için geçerli olacağını ve yeni üye olarak düşünülen Batı Ukrayna’nın da bu statüde yer alacağını bekleyebiliriz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner361