banner589

banner528

banner549

banner586

banner547

Türk-İş Başkanı açıkladı: ''Erdoğan zam var da demedi, yok da!''

Asgari ücrete ek zam tartışmaları tüm hızıyla devam ederken, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Cumhurbaşkanı Erdoğan zam için var da demedi, yok da" dedi.

Güncel 24.06.2022, 10:55 24.06.2022, 11:09
Türk-İş Başkanı açıkladı: ''Erdoğan zam var da demedi, yok da!''

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Başkanı Atalay ile geçen hafta bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası açıklama yapan Atalay, Erdoğan'ın asgari ücret ile ilgili; "Ben olanların farkındayım, çalışmalarımız var" dediğini aktardı.
Görüşmenin detaylarını Hande Fırat'a anlatan Atalay, Erdoğan'a "Bir an evvel asgari ücretliye, işçi emeklisine, dar sabit gelirliye, işsize düzenleme gerekiyor; nefes alacakları, onlara oksijen olacak bir düzenleme lazım" dediğini söyledi.

Atalay, Erdoğan'ın durumun farkında olduğunu belirterek, "Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi" dedi.

Atalay, vatandaşlardan izlenimlerini de şu şekilde anlattı:

"Artık tahammül kalmadı... Zam yapıp enflasyon da böyle artmaya devam ederse zam yapmanın da manası olmaz. Enflasyonla mücadele mutlaka şart. Tahammül kalmadı. İktidar ve muhalefet enflasyonla birlikte mücadele etsin. Sonra sandıkta kim kime istiyorsa oy versin. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması için bakanın çağrıda bulunması yeterli. Ok yaydan çıktı. Bir iyileştirme yapmak zorundalar. Yapmazlarsa aralık ayına kadar ne asgari ücretli tahammül eder ne de hükümet."

Yazılı olmayan bir hukuk kuralı vardır; hukuk kadını, emeği, devleti korur. İşte maalesef bu sistem bozuldu.Patronlar istedikleri gibi karar çıkarıyorlar.”

Ergün Atalay’ın patronlara yani işverene mesajı:

"Patronlar istedikleri gibi karar çıkarıyorlar. İhracat rakamları rekor kırıyor. Bir kamyon para kazananlar var. Kazanan işçisine de versin.

Patronların büyük bölümü ‘İşçinin patronu olur, babası olur, sendikası olmaz’ diyor. Sendikaya gireni kapının önüne koyuyorlar. Patronlar sendikadan korkmasın.

Verdikleri ücretleri biliyoruz, vicdanları ile hareket etsinler. Asgari ücret taban ücrettir. Yani devlet ‘Bunun altında çalıştıramazsın’ diyor. Asgari ücret yaşam ücreti oldu. Asgari ücretli sayısı azaltılmalı."

ERDOĞAN TEMMUZ AYINI İŞARET ETMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde yaptığı açıklamada vatandaşın alım gücünün yükseltilmesine dikkat çekti. Erdoğan, "Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz" açıklaması yapmıştı.

Yorumlar (0)