banner607

80 yıl önce Bugün Avusturyalı Ünlü Yazar Stefan Zweig Eşiyle Birlikte İntihar Etti!

Stefan Zweig Kimdir? 22 Şubat Gecesi Neler Oldu? Stefan Zweig Neden İntihar Etti? Vatandaşlar tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. Detaylar Haberimizde...

Güncel 22.02.2022, 12:12
80 yıl önce Bugün Avusturyalı Ünlü Yazar Stefan Zweig Eşiyle Birlikte İntihar Etti!

80 yıl önce Bugün 22 Şubat, Avusturyalı Ünlü Yazar Stefan Zweig Eşiyle Birlikte İntihar Etti.

Stefan Zweig, 22 Şubat 1942 gecesi Rio de Janeiro’nun yaklaşık 50 kilometre kuzeydoğusundaki Petropolis'te aşırı doz Veronal alarak intihar etti. Zweig, yıllardan beri aşırı "depresif" bir ruh hâlinde yaşamaktaydı. Vefat belgesi, 23 Şubat 1942 tarihinde saat 12:30'daki "ölüm zamanını ve "ölüm nedenini “zehir yutmak - intihar” olarak kayda geçti. Karısı Lotte, Zweig'i ölümüne kadar takip etti. Hizmetçiler, her ikisinin cesedini saat 16:00 sularında yataklarında buldular.

Nazilerin Zulmü Yüzünden Eşiyle Birlikte İntihar Eden Stefan Zweig'in Üzücü  Hikayesi

Stefan Zweig Neden İntihar Etti? 

Avrupa’nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve Hitler rejiminin getirdiği karamsarlığın yanı sıra, karamsar ve evhamlı karakterinin neden olduğu kabul edilir. İntiharından önce bıraktığı mektubun son satırında: ''Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızıllığını görmek nasip olsun! Ben, her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum.”

Petropolis'te gerçekleşen resmî bir cenaze merasimi ile defnedildi. Ölümünden sonra Petropolis'teki evi müzeye dönüştürüldü.

Stefan Zweig Kimdir? 

Stefan Zweig (28 Kasım 1881 - 22 Şubat 1942), Avustura-Macaristanlı roman, oyun, biyografi yazarı ve gazeteciydi. 1920'ler ile 1930'lar arasında edebiyat kariyerinin zirvesinde olmuş Zweig, dönemin dünyasının en çok tercüme edilen ve en popüler yazarlarından biriydi.

1920'li ve 1930'lu yıllarda Alman dilinin en çok okunan yazarları arasında sayılan Zweig'in eserleri, dünya çapında dönemin en çok okunan kitapları arasına girdi, elliyi aşkın dile tercüme edildi. 1933'te diğer Yahudi yazarlara da yapıldığı gibi eserleri, Naziler tarafından yakıldı. Bu olaydan sonra ülkesini terk eden Zweig, 1941'de Brezilya'ya yerleştikten sonra 22 Şubat 1942'de karısı Lotte Altmann ile birlikte intihar etti.

Yorumlar (0)