banner484

banner363

banner453

banner454

banner403

23 Nisan - 17 Mayıs tam kapanma olacak mı? Nisan Mayıs tam kapanma iddiası!

Nisan Mayıs tam kapanma iddiaları sosyal medya gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. 23 Nisan - 17 Mayıs tam kapanma olacak mı sorusuna yanıt aranıyor. Tam kapanma gelecek mi? Şu an için uygulanan kısmi kapanma modelinin ardından tam kapanma olup olmayacağı da merak edilen konulardan birisi.

Güncel 20.04.2021, 18:24
23 Nisan - 17 Mayıs tam kapanma olacak mı? Nisan Mayıs tam kapanma iddiası!

23 Nisan - 17 Mayıs tam kapanma olacak mı? Nisan Mayıs tam kapanma iddiaları sosyal medyada sıkça dillendiriliyor. Geçtiğimiz günlerde konuşulmaya başlanan tam kapanmanın olup olmayacağı merak edilen konulardan birisi oldu.. Peki tam kapanma olacak mı? Son olarak ortaya atılan iddialara göre 23 Nisan'da başlayacak ve Mayıs ortasına kadar devam edecek bir tam kapanma öngörülüyor.

TAM KAPANMA OLACAK MI?

Tam kapanma olup olmayacağına ilişkin bir açıklama yapılmış durumda değil. Şu an için bu haberler sadece iddialardan ibaret.

TAM KAPANMA ÖNERİSİ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın, corona virüs mutant suşların giderek artmasını beklediklerini açıkladı. Prof. Dr. Yalçın, "Birkaç haftalık tamamen kapatma sürecini düşünebiliriz. Bunu Avrupa'da yapan ülkeler oldu. İngiltere 3 kez kapandı. Almanya, Fransa gibi ülkelerde kapanmalar oldu. Bu kapanmaların ciddi etkisi var ama kapanma sonrası normale dönüldüğünde de bu önlemlerin ciddi bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor" dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, dünyada bugün itibariyle 140 milyon corona virüs vakasıyla karşılaşıldığını ve 3 milyon ölümle sonuçlandığını açıkladı.

Türkiye'de ise 4 milyon 150 binden fazla vaka, 35 binden fazla ölüm olduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın, dünyadaki vaka sıralamasında 7'nci sırada olduğumuzu anlattı. Mevcut önlemlerle birlikte aşılanma çalışmalarının ciddi öneme sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, şu an 111 aşının faz çalışmalarının sürdürüldüğünü, 7'sinin ise kullanım onayı aldığını söyledi.

Prof. Dr. Yalçın, 16- 74 yaş grupları arasında 12 bin kişi üzerinde yapılan son araştırmalarda aşıya en çok güvenen ülkelerin Brezilya, Birleşik Krallık, İtalya, Güney Kore, İspanya, Çin ve Meksika olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, aşının en çok yan etkilerinden korkulduğunu, Faz 3 onayı hızlı alındığı için tereddüt edildiğini, etkisinin düşük olduğunu aktardıklarını ve Covid-19'da yakalanmayacaklarını düşündüklerinin ortaya çıktığını söyledi. Mutasyonlu virüslerin vaka sayısıyla birlikte artmasını beklediklerini anlatan Prof. Dr. Yalçın, iki haftalık kısıtlamanın önemli olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)