banner363

banner380

banner453

banner454

banner403

banner420

30.07.2012, 19:53 15883

EKOVİTRİN MEDYA GRUBU ÖNEMLİ BİR PROJEYE İMZA ATTI

Haziran 150’nci özel sayımızda “Yüzyılın Projesi” başlığı adı altında kapak konusu yaptığımız  “Kentsel Dönüşüm” için yasa Meclis’ten çıkar çıkmaz Hükümet düğmeye bastı.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın koordinatörlüğünde bir “Kentsel Dönüşüm Seferberliği” başlatılıyor.  Bakan Bayraktar; “Vatandaşın can güvenliği mal güvenliğinden daha önemli” diyerek, kentsel dönüşümün önemini halka anlatmak istediklerini söylüyor. Bayraktar, halkla el ele verildiği takdirde kentsel dönüşümün başarılı olacağına inanıyor. Bayraktar kentsel dönüşüm yasasının özünün vatandaşa kamu spotlarıyla anlatılacağını açıkladı.

“Kentsel Dönüşüm Seferberliğinin” başlatılması yönünde ilk ciddi proje Ekovitrin Medya Grubu’ndan geldi. Grubumuzun mimarı ve yapımcısı olduğu kamu spotu projesiyle ünlü isimler “Haydi Kentsel Dönüşüme” diyecekler. Bu ünlü isimler arasında Deprem Dede Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Cüneyt Arkın, Orhan Gencebay, Ali Sabancı, Seda Sayan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek yer alıyor. Hazırlanan kamu spotları ulusal TV ve radyolarda yayınlanacak.

Orhan Gencebay,  Ali Sabancı, Cüneyt Arkın ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun “Kentsel Dönüşüm” ile ilgili görüşleri Ağustos sayımızda yer alıyor. Ayrıca Haber Editörümüz Ahmet Doğan’ın, hazırladığı kapsamlı bir “Kentsel Dönüşüm Dosyası”nı da yayınlıyoruz. Bu dosya kapsamında, İstanbul’da kentsel dönüşümün öncelikle gerçekleştirileceği ilçeler ele alınıyor ve o ilçelerin belediye başkanlarının görüşlerine yer veriliyor.

MEDENİYETLERE AÇILAN KAPI YALVAÇ
Ağustos sayımızda yer verdiğimiz önemli bir dosya Isparta’nın tarihi ve modern ilçesi Yalvaç ile ilgili. Yalvaç Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin birlikte başlattığı “1 Günde 5 Bin Yıl” adı altında çok önemli bir proje var. Bu projeyle; birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Yalvaç’ın zengin tarihi geçmişini, kültürünü, doğal güzelliklerini, geleneksel mutfağını ve korumaya çalıştığı geleneksel sanatları tanıtılıyor. Hıristiyan aleminin hac merkezlerinden biri olan Yalvaç, özellikle inanç turizmi konusunda müthiş bir potansiyele sahip. Beşinci dönemdir Yalvaç’a belediye başkanı seçilen Tekin Bayram, yönettiği ilçenin dünyaya tanıtılmasında gece-gündüz çalışıyor. Başkan Tekin’i içtenlikle tebrik ediyoruz.

Ekovitrin Haber Editörü Ahmet Doğan Yalvaç’a gitti, gezdi ve gördüklerini kaleme aldı. Belediye Başkanı Tekin Bayram ile konuştu. Bu sayımızda müthiş bir Yalvaç dosyası hazırladık. “Medeniyetlere Açılan Kapı Yalvaç” dosyamızı zevkle okuyacaksınız.

DÜNYA BİRİNCİSİ TÜRK FESTİVALİ
Ağustos sayımızda bir başka ilçemizden yansımaları da gündeme getiriyoruz.  Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Büyükçekmece Festivali, UNESCO’ya bağlı 96 ülkenin üye olduğu Uluslararası Folklor ve Geleneksel Sanatlar Festivalleri Organizasyonu Konseyi (CIOFF) tarafından üst üste iki kez  “Dünyanın En İyi Festivali” seçildi. Ülkemize böylesine büyük bir başarı kazandıran Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ü kutluyorum.  Ağustos sayımızda dünya birincisi festivalle ilgili renkli bir dosya hazırladık.

FUTBOL EKONOMİSİ 2012
TAVAK Başkanı ve Ekovitrin Yazı Ailesi Üyesi değerli bilim adamı Prof. Dr. Faruk Şen’in titiz bir araştırma sonucu hazırladığı “Futbol Ekonomisi 2012” Ekovitrin Ağustos sayısında yer alan bir başka önemli dosya. Dünya ve Türkiye futbol ekonomisinin ayrıntıları bu araştırmada ortaya konuyor. Araştırmayı okurken, futbol ekonomisine zevkli bir yolculuk yapacaksınız.

CENNET KOYU’NA 600 MİLYON AVRO YATIRIM
Turizm sektörünün yeni Kralı Vedat Aşcı, Bodrum Göltürkbükü Cennet Koyu’nda 600 milyon Avroluk bir yatırıma imza atıyor. Bu müthiş yatırım turizmde yüzyılın yatırımı olmaya aday. Vedat Aşcı,  dünya jet setini Cennet Koyu’nda verdiği muhteşem bir davetle ağırladı. Eşimle birlikte bu davete katılanlar arasındaydım. Genç girişimci Vedat Aşcı’nın dev projesini ve Cennet Koyu izlenimlerimi bu sayımızda kaleme aldım.

ATATÜRK HAVALİMANI SINIRLARI ZORLUYOR
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal ile yapılan kapsamlı bir röportaja da bu sayımızda yer veriyoruz. Ekovitrin Yazı Ailesi Üyesi usta gazeteci, televizyoncu ve tiyatrocu Yeliz Pulat’ın hem sunucusu olduğu TRT Avaz kanalındaki ‘Değişim’ programı, hem de Ekovitrin için Orhan Birdal ile yaptığı röportajda, havacılık sektöründe gelinen noktanın ayrıntıları yer alıyor. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’ın,  “Artık İstanbul Atatürk Havalimanı sınırlarımızı zorluyor. 3. havalimanı kaçınılmaz” sözleri dikkat çekiyor.

RAMAZAN AYININ BEREKETİ
Ramazan ayını idrak etmenin huzuru, mutluluğu ve biraz da tatlı bir yorgunluğu içindeyiz. Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah’ın rahmeti yeri-göğü kuşatıyor. Her şeyi yaratan O… İnsanoğlunun kendinden menkul bildiği, “Ben yaptım, ben ettim, ben kazandım” dediği her şeyi veren O… Yüce Allah verdiklerinin karşılığında bizden ne istiyor? O’na inanmak, O’na ibadet etmek ve O’na şükretmek… Biz bunları yapabiliyorsak kazançlıyız. Hele Ramazan ayındaki kazancımız kat be kat artıyor. İnsan kendine iş, aş ve para verene teşekkür ediyor, ona hizmet ediyor da, kendine hayat veren Rabbine neden şükretmesin ki!.. Her türlü övgü, hamd ve şükür  O’nadır.

Allah, bizlere öyle bir nimet vermiş ki; insan kendi iradesiyle karar verme özgürlüğüne sahip bir varlık. Allah’ın yarattığı melekler, hayvanlar ve diğer canlılar, insanoğlu gibi kendi özgür iradesiyle karar verecek bir yapıya sahip değil. Allah, kendine inanmayanlara, isyankar olanlara bile nimetlerini esirgemiyor. İnsan kendi yolunu çizme özgürlüğüne sahip bırakılıyor. Bitkiler, hayvanlar, denizler, nehirler insanların hizmete verilmiş. Soğuk pınarlar, çeşit çeşit meyveler sunulmuş bizlere. Bu nimetleri veren Allah’a şükrüler olsun…

Sevgili okuyucularımızın Ramazan Bayramını şimdiden kutluyorum.

Saygılarımla.  
Yorumlar (0)