banner607

'Baba okul iflas etmiş' dedi, yüzlerce öğrenci mağdur oldu

Bursa'da hizmet veren özel bir kolejde meydana gelen olayda yüzlerce öğrenci ve öğretmenleri ortada kaldı. Durumu tepki gösteren öğrenci velileri Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yardım istedi.

Eğitim 03.12.2022, 18:37
'Baba okul iflas etmiş' dedi, yüzlerce öğrenci mağdur oldu

TIKLA İZLE

Sabah oğlunun telefonla okulun kapandığı bilgisine ulaşan Harun Tak ve diğer veliler soluğu okulda aldı. Müdür ve öğretmenlerinde aynı şekilde konudan habersiz olduğunu ve mağdur olduklarını belirten Sak, '' Sabah oğlum aradı. Baba, "okul iflas etmiş" dedi. Daha sonra bir geldik bütün veliler burada. Okul yönetiminden kimse yok. Okul sahibi kaçmış ortada yok. Biz bununla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız ama bu kamu davası da olabilir sonuçta. Bu okulda 160 tane öğrenci var. 3-4 ay sonra üniversite sınavına girecek öğrenciler var hepsinin psikolojisi bitmiş durumda. Teşekkür ederiz başka bir özel kurumun yöneticileri kucak açtı bizlere. O biraz belki moral olur ama yeni başlayan bir haftalık öğrenciler de var burada. Paralar peşin verilmiş. Ben 2 buçuk yıllık ödememi peşin verdim. Ortada muhatap yok. Ortada kaldık yani. Bu konuda bakanlıklara Cumhuriyet Savcılığı'na da suç duyurusunda bulunacağız. Maddi zararı geçtik, öğrencilerin psikolojisi, öğrencilerin geleceği söz konusu burada. Ayrıca yıllık ödeme fiyatları diğer masraflar hariç 150 öğrenci var. Her birinden 25 bin lira para alındı. Bu konuya derhal Milli Eğitim Bakanlığının el atması gerekiyor'' dedi.

Kolejin yıllık 25 bin liralık ödemesi olduğunu ve 150 öğrencinin bulunduğunu belirten öğrenci velisi Sinan Ünvermiş, ''Burada çocuklarımızın geleceği söz konusu. Benim oğlum dokuzuncu sınıf öğrencisi. Şu anda telafisi olabilecek bir durum. Diğer çocuklarımız hepsi birbiriyle arkadaş burada. Son sınıf öğrencileri var. Sabah çocuk okula geliyor, bir saat sonra arıyor, baba okul kapatılmış dedi. Şok oldum'' dedi.

Konuyla ilgili tepkisini dile getiren okulun öğrencisi Deniz Ahmet Şentürk, ''Okula gelirken arkadaşlarım aradı. Duydum ki satılmış. Bu okul değil. Bir ticarethane. Bizi ortada bıraktı. Özel başka bir okul olmasaydı belki buradan içeri bile giremezdik. Biz şu anda kitaplarımızı toplamaya geldik. Öğretmenlerimizi son görüşümüz belki" diyerek tepkisini dile getirdi.

Diğer yanda okulda görevli okul müdürü ve öğretmenlerin de mağdur olduğu hiç bir şekilde onlara da bilgi verilmediği ve aylardır maaşlarının yatırılmadığı iddia edildi.

Öte yandan haberlerin Bursa Şehir Koleji Kurucusu Orkun Erdoğuş İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yeni dönem mevcut okulumuz için 2023 yılında yüzde yüzden fazla kira artışı talebi oldu. Kira kontratı yapmayacağımız için öğrenci ve öğretmenlerimizi başka bir okula nakil ettik. Yakınımızdaki Bursa Bilfen Koleji'ne devrettim, öğretmen ve öğrenciler aynı özlük haklarıyla devredildi. Bir mağduriyet, açıkta kalan, hakkı yanan veya mağdur olan bir kişi yoktur. “Öğretmenler paralarını alamamış” diye iddia edilmiş, bankadan ödeme yapıyoruz. Biz de iletişimi doğru yönetemedik. Bizim de hatamız oldu. Toplantı yapıp velilerle paylaşacaktık. Süreci iletişim manasında doğru yönetemediğimizi kabul ediyorum, ancak ortada bir mağduriyet olmayacak. Öğrenci ve eğitimci arkadaşlarımız mağdur etmeyeceğiz. Öğrenciler pazartesi gününden itibaren Çekirge'deki Bursa Bilfen Koleji'nde eğitim öğretime devam edecekler.” dedi.

Yorumlar (0)