banner528

banner549

banner547

Fransa'da skandal bildiri: 'Türk ordusunu durdurmalıyız'

Avrupa ülkelerinin terör örgütlerine sempatik yaklaşımı ve Türkiye düşmanlığı bir kez daha gözler önüne serildi. Fransız vekiller, Teröristlere 'Barışı tesis ediyorlar' diyerek sahip çıktığı yetmezmiş gibi bir de Türkiye'yi hedef alarak, "Erdoğan'ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı" diyerek çağrı yaptı.

Dünya 01.08.2022, 13:12
Fransa'da skandal bildiri: 'Türk ordusunu durdurmalıyız'

Fransa'da senatör Laurence Cohen'in girişimiyle farklı siyasi gruplardan 102 parlamenter, yayımladıkları ortak bildiride Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna karşı çıkılması çağrısında bulundu.

"Erdoğan'ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı" başlıklı bildiride senatörler, Türk hükümetinin, "Ukrayna savaşı ile NATO'da merkez rolünü oynama statüsünden faydalanarak Suriye'nin kuzeyindeki saldırıları yoğunlaştırmak için Atlantik İttifakı'nın onayını elde etmeye çalıştığını" iddia etti.

Le Journal du Dimanche gazetesinde yayımlanan bildiride yer alan skandal ifadeler ise şu şekilde:

"SURİYE'DE BARIŞI İNŞA EDİYORLAR!"

"Suriye'nin kuzey ve doğusunda özerk yönetim tarafından kontrol edilen bölgelerde savaşın neden olduğu korkunç koşullara rağmen Kürt, Arap, Asuri-Keldani, Ermeni ve tüm etnik halklar bir arada yaşamakta ve kendilerini demokratik, feminist ve ekolojik bir sistem içinde örgütlemeye çalışıyor ve diyalog içinde barışı inşa etmek için mücadele ediyorlar."

"BATILI ÜLKELER TÜRK ORDUSUNU DURDURMALI"

"Batılı ülkeler artık Türk ordusu tarafından işlenen ihlalleri görmezden gelmemelidir. Kürt savaşçılarının IŞİD'e karşı mücadeledeki kararlılığı tüm uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak bugün unutulmuş görünüyorlar. Kürt müttefiklerimize bir kez daha saldırılmasına izin veremeyiz ve vermemeliyiz" ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Erdoğan, güney sınırları boyunca 30 km derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak istediklerini duyurmuş ve yeni operasyon sinyali vermişti.

Yorumlar (0)