banner528

banner526

banner527

banner420

Bakan Karaismailoğlu Kırmızı Köprü’nün açılışını yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kars-Kağızman karayolunda yapımı tamamlanan Kırmızı Köprü’nün açılışını yaptı.

Çevre 19.11.2021, 12:12
Bakan Karaismailoğlu Kırmızı Köprü’nün açılışını yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kars-Kağızman karayolunda yapımı tamamlanan Kırmızı Köprü’nün açılışını yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı tamamlanan Kırmızı Köprü Viyadüğü’nün açılışını yapmak ve bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Kars’a geldi.

Bakan Karaismailoğlu, Harakani Hava Limanı’ndan açılışı Kağızman yolunda bulunan Kırmızı Köprü Viyadiğü’ne geldi.

Burada düzenlenen programda konuşan bakan Karaismailoğlu, “İpek Yolu güzergâhında yer alan Kars; şehrin simgesi hâline gelen Sarıkamış ve Çıldır Gölü’ndeki kış turizminin yanı sıra tarihi ve kültürel değerleri ile önemli bir yere sahiptir” dedi.

Doğu Ekspresi’nin de etkisiyle önemli bir turizm destinasyonu hâline gelen Kars’ın aynı zamanda ülkemizi Kafkasya’ya da bağladığını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz Turistik Doğu Ekspresi’miz, seferlerine yeniden başlıyor. Ankara’dan Kars istikametine ilk sefer 15 Aralık’ta yapılacak. Trenimiz, Kars’tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek.

Sadece yataklı ve yemekli vagondan oluşacak Doğu Ekspresi seferleri karşılıklı olarak haftada iki defa düzenlenecek.

İlk seferinden bu yana 37 bin yolcunun seyahat ettiği, Ankara-Kars güzergâhımız, dünyanın en güzel 4 tren rotasından olarak gösteriliyor. Bu hizmetimizle hem bölgenin kış turizminin canlanmasına önemli katkı sağlayacağız. Hem de gençlerimizin, insanımızın konforlu bir seyahatle doğusundan batısına bu kadim coğrafyayı ve kadim kültürümüzü tanımalarına olanak sunacağız.

Gürcistan, Ermenistan ve Nahcivan Özerk Cumhuriyeti gibi komşu ülkelere açılan beş sınır kapısına ulaşım sağlayan bölgemiz,

Kuzey-Güney aksında Doğu Karadeniz’i Kuzey Tetek Hattı’na bağlaması bakımından da önem arz ediyor. Yani sadece turizm değil, ticari bir aks açısından da kilit bir konumda” diye konuştu.

“Kars’ın ulaşım ağını güçlendirecek her bir projenin değerinin farkındayız” diyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

“O nedenle şehrimizin büyüyen yapısına ayak uyduran ve gelişimini destekleyen ulaşım ve iletişim yatırımlarını tek tek hayata geçirmek için 7/24 hizmet esasına göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Açılışını yapacağımız Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüleri de bu kapsamda hayata geçen çok önemli karayolu projeleridir.

Bildiğiniz üzere DSİ’nin Kars Çayı üzerinde yürüttüğü Alabalık Barajı projelendirme çalışmaları nedeniyle Kars-Selim Ayrımı - Kağızman Yolu’nun bir kısmı baraj su havzası içinde kalıyor.

Bu kesiminin 507 metre uzunluğunda inşa ettiğimiz Kırmızı Köprü ile geçilmesini sağladık. Bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında hizmet verecek Kırmızı Köprü sayesinde karayolunun Alabalık Barajı göl sahası kesiminde yol standardını yükselterek, trafiğin kesintisiz akışını tesis ettik.

Kars-Susuz Ayrımı-Arpaçay Yolu’nun 11,4. kilometresindeki Akçalar Köprüsü’nü de fiziki ve geometrik standartlara uygun olmadığı için yeniledik. Yolun doğusuna inşa edilen 75 metre uzunluğundaki köprümüz, bitümlü sıcak karışım kaplamalı halkımıza hizmet verecek.

Çalışmalarımızın nihai amacı, üstün bir hizmet anlayışıyla, ticaretimizi, turizmimizi daha da güçlendirmektir. Bu güç, halkımızın ve ülkemizin ekonomisine katma değer olarak dönüyor, refah seviyemizi yükseltiyor. Bahsettiğim bu projelerle de Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerindeki sınır kapılarına daha hızlı ve daha konforlu alternatif erişim imkânı tesis ettik. Komşu ülkelerle yapılan ticaret hacminin artırılmasına katkı sağladık. Ayrıca, Kırmızı Köprü’nün de üzerinde yer aldığı toplam 72 kilometrelik Kars-Kağızman güzergâhının 37,6 kilometrelik kesiminde devam eden iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla yol 3,7 kilometre kısalacak. ”

Proje ile zamandan 7,5 milyon TL, Akaryakıttan 3 milyon TL olmak üzere

Yıllık toplam 10,5 milyon TL tasarruf edileceğini, karbon emisyonu nun1.147 ton azaltılacağını kaydeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kars’lı vatandaşlarımızın refahının yükselmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü bizim için; ‘Halka hizmet, Hakk-a hizmettir. Bizim düsturumuzda milletimize hizmet etmenin dışında başka bir gaye yoktur. Türkiye’nin her yanında devam eden projelerimizle üretim, istihdam, ticaret, kültür sanat ve eğitim hayatına canlılık katıyoruz.

Bu ülkede milletin efendi olduğunu, siyasi iktidarın hizmetçi olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. Milletten aldığımızı millete verdik.

Rantiyeyi kestik, şantiyeler açtık. Son 19 yılda Kars’ın ulaşım ve iletişim altyapısına 6 milyar 882 milyon lira üzerinde yatırım yaptık. Kars’ta 2003’te sadece 22 km olan bölünmüş yolları, bugün 273 km’ye ulaştık. Burada BSK kaplı 1 kilometre yol yapılmamıştı. Tam 378 km BSK kaplamalı yol yaptık. Karayollarında olduğu kadar Kars’ın demiryolu ulaşımının gelişmesi için de birçok yatırım hayata geçirdik, geçiriyoruz.

Kars’ı kombine taşımacılıkta merkez hâline getirdik. 30 Ekim 2017 tarihinde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını hizmete açarak Çin’i Londra’ya bağlayan en kısa, yani en avantajlı ticaret koridorunu oluşturduk. Bir hizmet, ardından başkalarını da getirdi Kars’ta bu ticaret koridoru üzerinden gelen yükün depolanması ve dağıtılması için lojistik sektörünün bir merkeze ihtiyacı oldu. Hemen işe koyulduk. 412 bin ton taşıma kapasitesi ile 400 bin m2 Lojistik alana sahip Kars Lojistik Merkezi’ni inşa ederek, İşletmecilik faaliyetlerine de başlamasını sağladık.

Kars’ımıza, ona yakışan çağdaş ve estetik mimarili yeni bir havalimanı da kazandırdık. Yolcu kapasitesini yılda 3,5 milyona çıkardık.

2003 yılında 54 bin olan yolcu trafiği, 2020 yılında pandemiye rağmen 381 bin 123’e yükseldi.

Cumhuriyet’imizi ve millî bağımsızlığımızı daim kılacak, Bizi, dış baskılar karşısında başımız dik yürütecek olan güçlü bir ekonomidir.

Güçlü bir ekonominin olmazsa olmazı da altyapıdır,projelerdir.

“Helalleşeceğiz” diye ortalıkta dolaşanların ne geçmişte bu ülkeye verdikleri zararı unutabiliriz ne de bugün büyükelçilere, yabancı ülkelere Türkiye karşısında pozisyon almaları için yalvarmalarını Her yapılan projede ortalığı ayağa kaldıranlara bu millet 2023’te de gereken dersi verecek! Ülkemizin kaybedecek bir dakikası dahi yok! Çalışmalı, üretmeli, gelişmeli ve daha birçok projeyi hayata geçirerek milletimizin refahını daha da yukarılara çekmeliyiz! Bu nedenle bizler de Millî Ulaşım ve Altyapı Politikalarımızı ülkemizin ekonomik ve siyasi gücünü destekleyecek bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Vatanımıza olan sevgimizi lafla değil işle, çalışmayla, projelerle ortaya koyuyoruz” şeklinde konuştu.

Stratejik konumuyla tarih boyunca pek çok uygarlığın yerleşimi için en cazip coğrafya olan ülkemizin öneminin yatırımlarımızla, projelerile, devlet aklıyla planlayıp hayata geçirilen hizmetlerle daha da arttığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türkiye’yi geleceğe hazırlamak için dev yatırımlarla bütün ülkemizi adeta nakış gibi işliyoruz. Artık Kars, eski Kars değil. Tıpkı Türkiye’nin her ili, ilçesi, köyü gibi

Değişimi, gelişimi, yenilenmeyi sindirmiş; daha iyisine ulaşmış; bundan sonrası için, “dünyanın Türkiye’ye bağlandığı” yakın gelecek için heyecan duyan bir Kars var artık.

Türkiye’nin yıllardır süren altyapı problemini büyük ölçüde çözdük. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz arasında Türkiye’mizi ulaşımın her modundauluslararası bir koridora dönüştürdük.

Ülke genelindeki bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden alıp, 28 bin 402 kilometreye çıkardık. Dağlar, geçit vermiyordu; tünellerle, vadileri köprülerle aştık.

50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu ise 632 kilometreye yükselttik.

2003 yılına kadar 150 yıl boyunca el değmeyen demiryollarımızın tamamını yeniledik.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık.

Havayolunu halkın yolu yaptık. Cumhuriyet’imizin yıldönümünde, 29 Ekim 2018 tarihinde dev kapasitesiyle hizmete açtığımız İstanbul Havalimanı ile ülkemizi uluslararası havacılığın aktarma merkezi yaptık.Küresel havacılıkta zirveye çıktık.

Hatırlayın, İstanbul Havalimanı’na ne gerek var diyorlardı. Bugün, havalimanımızın başarıları karşısında sessizliğe bürünmüş durumdalar!

Önce benzer bir itiraz Ardından başarılar, kazanımlar karşısında sessizlik Biz bu filmi çok gördük! Dünyanın en önemli ulaşım projeleri Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu’nda da aynı tavırlar sergilediler. Önce itiraz, sonra sessizlik

Biz milletimizle iç içe, omuz omuzayız. Onları dinliyor, anlıyor, ülkemizin ihtiyaçlarını buna göre tespit ediyoruz.

Kendisine verilenle yetinen Türkiye çok eskilerde kalmıştır! 19 yıldır sadece iç odaklara değil, dış odaklara karşı da sürdürdüğümüz ‘başı dik’ iktidar politikalarımızdan ödün vermeye niyetimiz yok.”

Konuşmaların ardından köprünün açılış kurdelesi Bakan Adil Karaismailoğlu ile birlikte Kars Valisi Türker Öksüz, milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç ve protokol tarafından yapıldı.

Açılış sonrası Bakan Adil Karaismailoğlu otomobil ile köprüden geçti.

Yorumlar (0)