BİST
113843
ALTIN
333.030
DOLAR
6.1572
STERLİN
7.9569
EURO
6.6636
1. Avrupa Oyunları 12-28 Haziran 2015’te Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirilecek. Bu büyük organizasyonun mimarı Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in eşi Mehriban Aliyeva... Azerbaycan’ın First Lady’si Aliyeva, başkanlığını üstlendiği “Bakü 2015 1. Avrupa Oyunları” organizasyonunun tanıtımını İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda yaptı. İlk kez yapılacak Avrupa Oyunları için Bakü’de 50’yi aşkın tesis inşa edildi. Oyunlara 6 binden fazla sporcu katılacak.

ALİYEVA: OLİMPİYATLAR AVRUPA'NIN SPOR TARİHİNDE YENİ BİR SAYFA AÇACAK
1. Avrupa Olimpiyat Oyunları’nın tanıtım gecesine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva ev sahipliği yaptı. Mehriban Aliyeva konuşmasında: "Birinci Avrupa Oyunları, Avrupa'nın spor tarihinde yeni bir sayfa açacak ve gelecek organizasyonların seviyesini belirleyecek" dedi.Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 12-28 Haziran 2015’te düzenlenecek organizasyonun tanıtım resepsiyonu, İstanbul'da yapıldı. Çırağan Sarayı'nda düzenlenen resepsiyona, Haydar Aliyev Vakfı Başkanı, UNESCO ve İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (ISESKO) İyi Niyet Elçisi ve Bakü 2015 1. Avrupa Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov katıldı. Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Hasan Zeynalov, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Türkiye Futbol Federasyonu Birinci Başkanvekili Servet Yardımcı, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile iş, siyaset, sanat ve spor camiasından çok sayıda davetli tanıtımda yer aldı. Resepsiyona programları nedeniyle katılamadıkları bildirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, gönderdikleri mesajda, Bakü'nün oyunlara ev sahipliği yapacak olmasından duydukları mutluluğu ifade etti.

MEHRİBAN ALİYEVA: AZERBAYCAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ÜST SEVİYEDE
“Azerbaycan ile Türkiye uluslararası kuruluşlar çerçevesinde başarılı iş birliği kurdu. Azerbaycan- Türkiye birliği aynı zamanda yaşadığımız bölgede dengeleyici bir faktör. Beraber gerçekleştirdiğimiz büyük hacimli projeler gerek enerji, gerekse ulaşım sektörlerinde sadece bölge için değil, dünya için de büyük önem taşıyor.”


Bakü 2015 Avrupa Oyunları tanıtım gecesinin açılış konuşmasını yapan Mehriban Aliyeva, Azerbaycan ile Türkiye'nin dostluk ve kardeşlik bağlarına vurgu yaparak, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi dayanışmayı anlattı. Aliyeva, sözlerine şöyle devam etti:
“Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktansonra iki ülke arasındaki ilişkiler yeni bir ivme kazandı. İş birliğimiz bugün neredeyse tüm alanları kapsıyor. Siyasi ilişkiler en üst seviyede. Ekonomik ilişkiler ise her yıl artıyor. Azerbaycan tarafından dış ülkelere yapılan yatırımlarda en büyük pay Türkiye'ye düşüyor. İlişkilerimiz kültür, eğitim alanını da kapsıyor. Yüzlerce Azerbaycanlı öğrenci Türkiye'deki üniversitelerde eğitim görüyor. Azerbaycan ile Türkiye uluslararası kuruluşlar çerçevesinde başarılı iş birliği kurdu. Azerbaycan- Türkiye birliği aynı zamanda yaşadığımız bölgede dengeleyici bir faktör. Beraber gerçekleştirdiğimiz büyük hacimli projeler gerek enerji, gerekse ulaşım sektörlerinde sadece bölge için değil, dünya için de büyük önem taşıyor.
Tüm bu başarılı projelerin, programların temelinde halklarımızın kardeşliği, devletlerimizin iradesi bulunuyor. Türkiye'nin başarılarında kendi başarılarımız gibi seviniyoruz. Türkiye, son on yılda hızlı gelişme ve ilerleme kaydetti. Azerbaycan da son on yıl içinde dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri haline geldi. Son on yılda ekonomik büyüme 3 kat arttı. İşsizlik yüzde 5’e indi. Ülkede on yıl içinde 3 binden fazla yeni okul inşa edildi, mevcut okullar yenilendi. Tarihi ve kültürel anıtlar restore edildi. Aynı zamanda yeni kültür merkezleri müzeler, sergi salonları kuruldu. Bugün Azerbaycan dünyada güvenilir bir ülke.”

“AZERBAYCAN ARTIK DÜNYADA SPOR ÜLKESİ”
Mehriban Aliyeva, Azerbaycan’ın olimpiyatları almasının tesadüfi olmadığına dikkat çekti. Aliyeva, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin kararı ile ilk Avrupa Oyunları Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılacak. Bu karar Azerbaycan halkı tarafından büyük memnuniyetle ve büyük destekle karşılandı. Olimpiyat hareketi Avrupa'da doğdu ve dünyaya yayıldı. Ancak Avrupa Oyunları bugüne kadar yapılmadı. Avrupa Oyunları gibi büyük ölçekli yarışları kabul etmek, hazırlamak ve yapmak elbette bizim için hem büyük onur hem de büyük sorumluluk. Azerbaycan artık bugün dünyada spor ülkesi olarak biliniyor. Spora, olimpiyat hareketine destek vermek devlet politikasının temel yönlerinden biri. Biz bağımsızlığımızı kazandıktan sonra 1996 yılında Olimpiyat Oyunları'nda yer aldık ve kısa bir zamanda sporcularımız büyük başarılar elde ettiler. Oyunlardan kazanılan madalyaların sayısı arttı. Son yaz olimpiyatlarında takımımız ikisi altın olmak üzere toplamda on madalya kazanarak, Avrupa ülkeleri arasında 15. sırada, genel katılımcılar arasında ise 30. sırada yer aldı.”

50'DEN FAZLA TESİS İNŞA EDİLDİ
Konuşmasında, “Azerbaycan’da spor altyapısının inşasına, modernleşmesine önem veriyoruz” diyen First Lady Mehriban Aliyeva, son on yıl içinde olimpiyatlar için Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinde 50'den fazla tesis inşa edildiğini belirtti. Aliyeva, “Azerbaycan’da sporla uğraşan, sporu kendine meslek seçen gençlerin sayısı her yıl artıyor. Sporda yeni bakış açıları oluşturuluyor ve gençlere yeni imkanlar sağlanıyor. Bu yıl Çin'de yapılan Gençler Olimpiyat Oyunları'nda genç atletlerimiz 5'i altın olmak üzere 12 madalya kazanarak, 200’e yakın ülke arasında onuncu sırada yer aldılar” diye konuştu.
Azerbaycan uluslararası spor etkinliklerinde büyük deneyim elde ettiğinin altını çizen Mehriban Aliyeva, “Birçok branşta dünya ve Avrupa şampiyonaları ülkemizde yapılıyor. Tüm bu faktörler neticesinde Avrupa Olimpiyat Komitesi 1. Avrupa Oyunları’nın Azerbaycan'a verilmesi kararını aldı” dedi.

OYUNLARA 6 BİNDEN FAZLA SPORCU KATILACAK Bakü 2015
1. Avrupa Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mehriban Aliyeva, Azerbaycan'ın farklı spor dallarında dünya çapında yer edindiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle noktaladı: “Azerbaycan'da artık dünyada yapılan spor organizasyonları üst düzeyde gerçekleştiriliyor. Oyunlara 6 binden fazla sporcu katılacak ve 20 dalda müsabakalar yapılacak. Birinci Avrupa Oyunları, Avrupa'nın spor tarihinde yeni bir sayfa açacak ve gelecek organizasyonların seviyesini belirleyecek. Oyunları iyi bir şekilde geçirmeyi düşünüyoruz ve bunun için gereken her şey yapılıyor. Çok güçlü bir program çerçevesinde çalışıyoruz.
Uluslararası spor federasyonları ile ilişkilerimiz üst düzeyde. Onların yardımından faydalanıyoruz.”

KILIÇ: TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ
Avrupa Oyunları tanıtım gecesinde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Türkiye'deki uluslararası organizasyonlarda edindiğimiz tecrübeleri, her zaman ve ne zaman isterseniz sizinle paylaşmaya ve size her konuda destek olmaya hazırız” dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin uluslararası organizasyonlarda kazandığı tecrübeleri Azerbaycan ile paylaşmaya ve her konuda destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.
Bakan Kılıç, Türkiye ve Azerbaycan'ın "Bir millet, iki devlet" ilkesiyle birbirlerine olan yakınlığını dünyaya ilan eden iki kardeş ülke olduğunu vurgulayarak, "Avrupa Oyunları'nın ilkinin Bakü'de yapılacak olmasından dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz. Bu oyunlara sanki Türkiye'de yapılıyormuş yaklaşımı içindeyiz. Daha önce Türkiye'deki uluslararası organizasyonlarda edindiğimiz tecrübeleri, her zaman ve ne zaman isterseniz sizinle paylaşmaya ve size her konuda destek olmaya hazırız" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçilmelerinin ardından KKTC'den sonra ilk resmi ziyaretlerini Azerbaycan'a yapmasını, iki ülke arasındaki yakınlığın en büyük göstergesi olduğunu ifade eden Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunlar sadece sembolik anlaşılabilen ziyaretler olabilir ama anlamları çok derindir. Bir dostluğun ve kardeşliğin, aslında bir olmanın, beraber olmanın ve kader birliği yapmanın en büyük nişanesidir. Türkiye'de yaşadığımız birçok uluslararası organizasyonda bir şekilde yardıma ihtiyacımız olursa kardeş ülkemizin, Azeri kardeşlerimizin bize her zaman yardımcı olmaya hazır olduğunu biliyorduk. Bunun bizlere ayrı bir güven verdiğini belirtmek istiyorum.
İstanbul, tarihi ve iki kıtayı birleştirmesiyle çok özel bir şehir. Bu toplantının Avrupa'da ve dünyada ses getireceğine inanıyoruz. Bu organizasyon için de çok büyük bir başarı gösterilecektir. Biz her zaman, her şekilde size destek olmaya hazırız. Avrupa Oyunları'nın birincisinin en üst düzeyde gerçekleşmesi ve Azerbaycan'da yapılacak bu oyunların spor tarihine başarı nişanesi olarak geçmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Mevkidaşım Rahimov ile yakın zamanda bir araya gelerek, birçok konuyu değerlendireceğiz. Kendisiyle paylaşıp beraberce yapmak istediğimiz önemli projeler ve yatırımlar var. Biz bir olmaya devam edeceğiz. Rabbim can Azerbaycan'ın bu zorlu ve güzel yolculuğunda yardımcısı olsun. Önümüzdeki sene haziranda Bakü'de düzenlenecek bu oyunlar, dünya spor etkinlikleri tarihine büyük bir başarı olarak yazılır."

CUMHURBAŞKANI ALİYEV YAKINDAN İLGİLENİYOR
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü Olimpiyat Stadyumu’ndaki çalışmaları yakından takip ediyor ve yetkililerden bilgi alıyor. Stad’ın Şubat 2015’te tamamlanması bekleniyor. 


BAKÜ OLİMPİYAT STADINI TEKFEN İNŞA EDİYOR
2015 Avrupa Oyunları'na sayılı günler kala Bakü adeta şantiye alanına dönmüş durumda. Avrupa Oyunları için birçok yeni tesis Bakü'de inşa edilirken bu hazırlıklar kapsamında en dikkat çekici yapı ise şüphesiz 2015 Avrupa Oyunları'nın açılış ve kapanış seremonisine de ev sahipliği yapacak olan Bakü Olimpiyat Stadyumu. 68 bin kişilik Bakü Olimpiyat Stadyumu Türk inşaat firması Tekfen tarafından yapılıyor. Projenin tamamı Türk mühendislere ait ve günümüzün tüm modern teknolojisi statta kullanılıyor. Büyük Şor Gölü yakınında konumlanan Bakü Olimpiyat Stadyumu, 68 bin kişilik kapasiteli 496 bin metrekare toplam saha alanında yerleşen ve 204 bin metrekare toplam kapalı inşaat alanı bulunan proje, ticari alanlar, engelli, genel kullanım, basın ve özel kullanıma ayrılmış CIP, VIP ve VVIP kısımlarını içeriyor. Dış görünümü ile Bayern Münih'in stadyumu Allianz Arena'ya olan benzerliği ile dikkat çeken Bakü Olimpiyat Stadyumu, özellikle "Led Dış Cephe Aydınlatma" sistemi ile kendini diğer stadyumlardan ayırıyor. Tekfen İnşaat’ın Türk mühendislerinin yoğun çalışması ile 23 ayda tamamlanması beklenen Bakü Olimpiyat Stadyumu'nun, Şubat 2015’te bitirilmesi hedefleniyor.

TÜRKİYE, 150 SPORCUYLA OYUNLARA KATILACAK
16’sı olimpik 20 branştan 11’i, 2016 Rio Olimpiyatları için eleme turnuvası özelliği taşıyor. Karate, 3x3 basketbol, plaj voleybolu, akrobasi, aerobik, sambo gibi olimpik olmayan dallarda ve judoda görme engelliler için madalya var. 49 ülkenin katılacağı oyunlarda Türkiye’nin yaklaşık 150 kişiyle yer alması bekleniyor. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner361