banner528

banner526

banner527

banner420

Altındağ’da ’Cumhuriyet Destanı’ konulu söyleşi düzenlendi

Altındağ’da yazar Cevdet Cantürk’ün konuk olduğu “Cumhuriyet Destanı” isimli söyleşide gençler duygu dolu anlar yaşadı.

ANKARA 09.12.2021, 09:23
Altındağ’da ’Cumhuriyet Destanı’ konulu söyleşi düzenlendi

Altındağ’da yazar Cevdet Cantürk’ün konuk olduğu “Cumhuriyet Destanı” isimli söyleşide gençler duygu dolu anlar yaşadı.

Yazar Cevdet Cantürk, Şair Baki Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Altındağlı gençlerle bir araya geldi. Gençlerden büyük ilgi gören söyleşiye Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da katıldı. Cumhuriyet ile ilgili bilgilerin aktarıldığı söyleşide, Cumhuriyet marşları ve türküleri de dinlendi.

Gençlere altın değerinde bilgiler veren Cevdet Cantürk, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Altındağ’da gençlerle biraraya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Cantürk, “Kurtuluş Savaşı’nın parolası nedir? ’Ya istiklal ya ölüm.’ Kim verdi bu parolayı? Mustafa Kemal Atatürk. Yeni bir devlet kuran, yok olan bir ulusu ayağa kaldıran,

olmayan bir orduyu yeniden kurarak Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bu liderin sırrı neydi? Onun sırrı Anıtkabir’deki

müzede yatıyor. Atatürk’ün okuduğu 3 bin 997 kitap şu an Anıtkabir Müzesi’nde. İşte büyük devlet adamı olmanın sırrı çok okumaktan, araştırmaktan geçiyor. Yaşamınızda başarılı olmak istiyorsanız bunun tek ilacı okumak” dedi.

Salonu dolduran gençlere “Bir an için gözlerinizi kapatın, lütfen” diyen Cantürk, “Kendinizi geceler boyu süren savaşta yarı aç yarı tok, uykusuz ve ayağı çıplak Mehmetçiğin yerine koyun. Sonra cephe gerisinde, kurtuluş için ter dökenleri, türlü tehlikeleri göze alanları anımsayın. Başkomutanın dehasını, bütün bir milletin bu topraklar için yapmış olduğu fedakarlıkları düşünüp anlamaya çalışın” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)