banner607

04.01.2023, 13:55

23. yayın yılımız ve 277'inci gurur sayımız

Bundan 23 yıl önce kurulan Ekovitrin Dergisi, Ocak 2023’de 277’nci sayısını yayımlıyor. Ekovitrin Ailesi olarak bugünlere ulaşmaktan son derece mutlu ve gururluyuz. Bizlere bu mutluluğu yaşattığı, bu günleri gösterdiği için Rabbime sonsuz şükürler ediyorum. Pozitif yayıncılık yapmak, milletimizin moral değerlerini yükseltmek bizim ana ilkemizdir. Yatırıma, üretime ve emeğe saygı duyuyoruz. Bu ülkeye yatırım yapanları destekliyoruz. Dürüst iş adamına, yöneticiye, bürokrata, siyaset ve devlet adamına büyük saygı duyuyoruz. Kısaca insan olanın önünde saygıyla eğiliyoruz. Sahibi olduğumuz medya organlarını hiçbir zaman bir güç, bir silah olarak düşünmedik. Ekovitrin Dergisi, www.ekovitrin.com haber sitemiz, yaptığımız televizyon programlarıyla ülkemizin kalkınması, milletimizin refahı için çalışan yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin ve işletmelerimizin hep yanında olduk ve onların sesi olmaya gayret gösterdik.

EKOVİTRİN BİR MARKA

Bizim arkamızda bir sermaye gücü yok. Sırtımızı devlete dayamadık. Arkadaşlarımızla birlikte tırnaklarımızla kazıyarak bugünlere geldik. Ekovitrin’i arkadaşlarımızla birlikte bir “marka” haline getirdik. Bu çabamızda Allah’tan başka güvendiğimiz, sırtımızı dayadığımız hiç bir yer olmadı. Ekovitrin Medya Grubu, kendi öz sermayesi ve mesleğine aşık olan gazetecilerin kendi emek ve gayretleriyle 23’üncü yayın yılına girdi. Bu bizim için en büyük gurur kaynağı. Türkiye güçlenirken, biz de güçlendik. Başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere, Avrupa ülkelerinde, Balkanlar’da ve ülkemizin genelinde Ekovitrin bilinen ve tanınan bir marka. Ekovitrin, 10 ülkedeki temsilcilikleriyle ülkemizin ilk ve tek uluslararası aylık iş ve ekonomi dergisi. Ekovitrin’in bugünlere ulaşmasında büyük emekleri geçen Yönetim Kurulu Başkanımız Kamuran Abacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şeref Özata ve mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bu dergiyi ayakta tutan okuyucularımıza, reklam veren kuruluşlarımıza da kalpten teşekkür ediyorum.

TÜRK KAHVESİNİ DÜNYAYA TANITAN MARKA

Gönül Kahvesi, “Dünyada bir gün herkes Türk kahvesini tadacak” mottosuyla 20 yıl önce yola çıktı. Bugün Türkiye ile birlikte 5 ülkede 90’ın üzerinde şubesiyle hizmet veren Gönül Kahvesi, 80 ülkede ise marka tesciline sahip olmuş. Gönül Kahvesi CEO’su Kemal Yardımcı ile özel bir röportaj gerçekleştirdik ve Ocak sayımızın Kapak konusu yaptık. Kemal Yardımcı, “En büyük hedefimiz, Türk kahvesini bütün dünyaya tanıtabilmek” diyor.

2023 TURQUALITY YILI

Türkiye’nin devlet destekli ilk marka programı olan Turquality, teşvik ve değer oluşturan iş modeliyle, Türk markalarının dünyaya açılmasına önderlik ediyor. Turquality programları alanında danışmanlık hizmeti veren Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, 2023 yılının Turquality yılı olacağını söylüyor. Dr. Çam, “Türk markalarının yurtdışı planlarında Turquality anahtar rolü üstlenecek ve önümüzdeki süreçte Türk markalarının dünyaya açılmasına ivme kazandırmaya devam edecek” diyor. Turquality programı ve Dr. Salim Çam’ın açıklamaları Ocak sayımızda yer alıyor.

2023, ZOR BİR YIL OLACAK

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla dünyayı sarsan enerji ve gıda krizi giderek derinleşiyor. ABD, İngiltere, AB ülkeleri ve Japonya gibi dev ekonomileri bile derinden etkileyen yüksek enflasyon ve resesyon endişesiyle 2023 yılına adım attık. Bu yıl bütün dünya için zor bir yıl olacak. Türkiye 2023’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin yükselen ateşiyle karşı karşıya kalacak. Ekonominin nabzı seçime endeksli atacak. Türkiye’nin 2022 yılında büyümede gösterdiği performans, Karadeniz’de 1 trilyon dolarlık doğal gaz keşfi ve Türkiye’nin dünyada enerji dağıtım merkezi olma potansiyeli, yüksek teknolojide ve sanayide bir üretim ve yatırım üssü haline gelmesi, üniversite sayısının hızla artması, kendi tankımızı, uçağımızı, helikopterimizi, gemimizi, uydumuzu, İHA ve SİHA’mızı, insansız savaş uçağımızı, kendi otomobilimizi üretmemiz, bir zamanlar terörle anılan Gabar Dağı’nda petrol çıkarmamız, dünya siyasetinde söz sahibi olmamız çok büyük ve önemli gelişmeler.

PİYASALARIN NABZI

Ancak, 2023’de piyasaların seçim ekonomisinin gölgesinde kalacak olması beraberinde riskleri de taşıyor. 2023 yılında piyasaların yönünün ne olacağını, hisse senedi, altın, döviz ve gayrimenkul hangi yatırım araçlarının öne çıkabileceğini uzmanlar sorduk. EKOVİTRİN Ocak sayısında uzmanların öngörülerini geniş bir dosya halinde ele aldık. Bu öngörüler yatırımcılar için ışık tutacak. 23’ncü yayın yılı, 277’nci sayımıza ulaşmanın mutluluğu ve gururuyla yeni yılınızı kutluyorum. Tüm insanlık için huzurun ve barışın hakim olduğu, savaşların son bulduğu bir yıl diliyorum.

Yorumlar (0)