banner181

OKULA İLK ADIMI ATAN ÇOCUKLARDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

OKULA İLK ADIMI ATAN ÇOCUKLARDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

DR. İnci ŞEN

dr.incisen@gmail.com
04 Ekim 2016, 13:35
Bu makale 2568 kez okundu
O kul çocuk için sosyal hayatta kendileri ve başkaları için sorumluluk aldıkları, paylaşmayı öğrendikleri ilk adımlar. Okul çocuğun bütün hayatını olumlu ve olumsuz etkileyeceği için okul ortamını, öğretmenler öğrenci ilişkilerinin ve yaşıtlarıyla ilişkilerin olumlu olmasına dikkat edilmelidir. Okul öncesi kreş, anaokuluna, oyun grubuna katılan çocuklar, grup içinde paylaşımı ve oyunu bildikleri için, okul onlar için sorumluluk duygusunu da eklendiği bir üst gelişim safhası olacaktır. Çocuğun daha önceden gerek anaokulunca gerek anne-baba tarafından okula hazırlanması şarttır.

ANNE BABA ÇOCUKLAR IÇIN ROL MODEL OLARAK ETKILEYICILER
Çocuklara öğrenmenin, bilgilenmenin, disiplin ve kurallara uymanın gerekliğini ve getirileri aşılanıp çocuğun bunları yapmak ve uymak için can atacağı bir hedef haline getirebilir. Yazma ve okuma denemeleri oyunla birlikte çocuğun Motivasyonu’nu artırır. Anne-babalar okul öncesi okulun ve okumanın çocuğa kazançları hakkında örneklerle konuşabilirler, kendilerinden de örnekler vererek ömür boyu arkadaşlıklar, hoş anılar, eğlenceler, okulda öğrendiklerini özel hayatta nasıl uyguladıklarını; okulun daha sonraki meslek ve eğitim için gerekliliğini ve kazançlarını anlatarak sevdirebilirler. Bütün bunlar çocuğun kaygılarını ve korkularını azaltır. Anne-baba hiçbir zaman okulu bir zorunluluk olarak sunmamalıdır, hele hele okula göndermekle tehdit etmemelidir. Bu, çocuğun okulu ceza olarak algılamasına sebep olur.

KAYGILAR, KORKULAR NASIL ÖNLENEBILINIR?
Çocuk için okul bir bilinmez olmamalıdır, aksi halde korkuları tetiklenebilir. Bu yüzden aileler çocuğu okulla ilgili bilgilendirmeli. Okulda ne yapıldığı, nelere dikkat edilmesi gerektiği öğretmen, sınıf arkadaşları sınıf düzeni, okulun nerede olduğu okul başlamadan öncede okula götürüp, okul ve sınıflar lavabo, bahçe, teneffüsleri geçirecekleri alanlar gösterilirse, bilgi sahibi olan çocuğun endişe ve korkuları varsa azalır. Okulun ilk gününde çocuk için hiç bilinmeyenleri fazla kâbus olmaktan çıkar. Çocuğu okul geçiminde de karar aşamasında katarsanız, kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak, okulu ve okul hayatını daha fazla sahiplenir ve özgüveni artar. Aynı zamanda aile çocuğu öğretmenle de tehdit etmemelidir; bu çocukla öğretmen arasında baştan itibaren olumsuz bir ilişkinin oluşmasına sebep olur.

Yorum Gönder