BİST
102556
ALTIN
260.320
DOLAR
5.7112
STERLİN
7.1071
EURO
6.3685

Kadın yönetici oranımız sadece %17,3

Dünyada ve Türkiye’de kadın yönetici oranları oldukça düşük seyrediyor. Japonya en az kadın yönetici oranına sahip ülke iken Türkiye 35 ülke arasında 22. sırada yer alıyor. Yönetici kademesinde yer alan kadınlar, verimliliğe ve finansal başarıya önemli katkı sağlıyor.

Kadın yönetici oranımız sadece %17,3

Dünyada ve Türkiye’de kadın yönetici oranları oldukça düşük seyrediyor. Japonya en az kadın yönetici oranına sahip ülke iken Türkiye 35 ülke arasında 22. sırada yer alıyor. Yönetici kademesinde yer alan kadınlar, verimliliğe ve finansal başarıya önemli katkı sağlıyor.

01 Mayıs 2019 Çarşamba 12:36
1419 Okunma
Kadın yönetici oranımız sadece %17,3

Türkiye’deki yönetici koltuklarının sadece %17,3’ünde kadınlar oturuyor!

Türkiye’nin bulut temelli ilk personel yönetim sistemi Kolay İK, Türkiye’de ve dünyada yapılan araştırmalar doğrultusunda “Dünyada ve Türkiye’de Kadın Yönetici Oranları”na dair verileri inceledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Dünya Bankası, Grant Thornton ve McKinsey gibi farklı kuruluşlar tarafından yayınlanan veriler incelendiğinde, kadın yönetici oranlarının artış göstermesine rağmen erkeklere kıyasla hâlâ düşük seviyelerde olduğu göze çarparken, kadın yönetici oranı yüksek olan şirketlerin daha iyi finansal performans sergilediği ortaya çıkıyor.

İstihdamda cinsiyet eşitsizliği devam ediyor.

TÜİK'in 2019 yılı Ocak dönemi verilerine göre, ülkemizde 15 yaş ve üzeri toplam nüfus içindeki kadınların iş gücüne katılım oranı %33,6 erkeklerde ise %71,1. Dünya ülkelerine baktığımızda ise bu oran İzlanda’da %83, Meksika’da ise %49.

Türkiye kadın yönetici oranında Kanada, Almanya ve İngiltere’yi geride bıraktı.

Bağımsız denetim şirketi Grant Thornton'un 35 ülkeden 2 bin 500'den fazla katılımcıyla yaptığı araştırmada, 2018 'de Türkiye'deki kadın yöneticilerinin oranı %27, dünya ortalaması ise %24 olarak açıklandı. Türkiye, %27’lik kadın yönetici oranı ile %25’lik Kanada, %23’lük Almanya, %22’lik İngiltere, %21’lik Amerika ve %19’luk Hollanda’dan daha iyi durumda. Ancak Dünya Bankası’nın “Girişimcilik Araştırması” incelendiğinde, Türkiye’de çoğunluğu kadın yöneticilerden oluşan şirketlerin oranı yalnızca %0,3.

Dünyada en fazla kadın yönetici oranı insan kaynakları alanında!

2019 yılının Mart ayından Grant Thornton tarafından yayınlanan “İş Dünyasındaki Kadınlar” adlı raporda, kadın yöneticilerin uzmanlık alanları incelendi. Araştırmaya göre, en fazla kadın yöneticinin bulunduğu alan %43 ile insan kaynakları oldu. Bunu %34 ile finans, %20 ile pazarlama, %18 ile operasyonel süreçler ve %17 ile satış takip ediyor. 

Kadın yönetici oranı yüksek olan şirketler, daha iyi bir finansal performans sağlıyor.

Kolay İK’nın incelediği ve McKinsey tarafından yayınlanan Diversity Matter Raporu’na göre, şirket bünyesindeki kadın ve erkek çalışan oranlarında birbirine yakın sayıları yakalayabilen şirketlerin finansal başarıları, sektörlerindeki diğer şirketlere göre %15 daha iyi. Rapor, üst yönetim ekiplerinde kadınların yer almasının şirketlerin çalışan motivasyonuna ve finansal performansına birçok olumlu katkısı olduğunu gözler önüne sererken, şirket kârlılıklarının da %7 oranında kadın iş gücüyle arttığını ortaya koyuyor.

Kadının desteklenmesi ve lider kadın sayısının artırılması konusunda Kolay İK Kurucu Ortağı Gizem Sevinç yaklaşımlarını şu şekilde aktardı: “Her ne kadar rakamlar kadın istihdamında karnemizin pek parlak olmadığını ortaya koysa da araştırma sonuçları “kadın iş gücü gerekliliği” konusundaki farkındalığımızı artırıyor. Masada “yer” alan, özgüveni ile karar veren, yöneten, üreten kadınları desteklemek cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına Kolay İK olarak katkıda bulunmak ülkemiz ve bizler için oldukça önemli. İş süreçlerimizi 18 kadın (%54) ve 15 erkek çalışanımızla sürdürüyoruz. Kadınların gücüne inanıyoruz!”

Son Güncelleme: 02.05.2019 11:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.