BİST
94082
ALTIN
188.737
DOLAR
4.7724
STERLİN
6.2730
EURO
5.5928

Savunma sanayi teknolojileri, yerli sanayiyi destekliyor

Türkiye’nin savunma sanayisinin masaya yatırıldığı ‘Savunma Sanayiinde Geleceğin Teknolojileri’ konulu konferansta, savunma sanayi alanında geliştirilen teknolojilerin, ülkelerin ekonomik ve siyasal gücünü ortaya koyduğunun altı çizildi.

Savunma sanayi teknolojileri, yerli sanayiyi destekliyor

Türkiye’nin savunma sanayisinin masaya yatırıldığı ‘Savunma Sanayiinde Geleceğin Teknolojileri’ konulu konferansta, savunma sanayi alanında geliştirilen teknolojilerin, ülkelerin ekonomik ve siyasal gücünü ortaya koyduğunun altı çizildi.

31 Mayıs 2017 Çarşamba 15:11
1312 Okunma
Savunma sanayi teknolojileri, yerli sanayiyi destekliyor
 İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Savunma Sanayi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (SSTUAM), ‘Savunma Sanayiinde Geleceğin Teknolojileri’ konulu konferansta Türkiye’nin savunma sanayini masaya yatırdı. İAÜ Florya Halit Aydın Yerleşkesi’nde gerçekleşen konferansa, İAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Utlu ve İAÜ SSTUAM Müdürü Doç. Dr. Banu Yeşim Büyükakıncı’nın yanı sıra; THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Ar-Ge Daire Başkanlığı Tahrip ve KBRN Projeleri Grup Müdürü Tutku Önel, Serbest danışman Dr. Tarık Reyhan, Fotoniks Askeri Elektronik ve Elektro-Optik Sistemleri Ar-Ge Müdürü Yüksek Müh. Cem Özkaptan, AAES Ileri Mühendislik Genel Müdürü Erdal Gülcüler, AAES Ileri Mühendislik Genel Koordinatörü Gürbüz Gülersoy ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi. Konferansın açılışında konuşan İAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Utlu, Türk savunma sanayinin tarihsel geçmişine yönelik bir panorama çizdi ve 1989 yılında kurulan Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile birlikte gerçekleştirilen yatırımlarla kara, hava ve deniz sistemleri ve platform bazında çeşitli alanlarda yurt içi imkan ve kabiliyet kazanıldığını belirtti ve “Sistem entegrasyonu, komuta kontrol, haberleşme, elektronik harp ve ateş gücü gibi alt sistemlerde de ciddi bir altyapı oluşmaya başlamıştır” dedi.

MODERNİZASYON PROJELERİ, YERLİ SANAYİNİN GELİŞMESİ İÇİN FIRSAT
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu amacıyla başlatılan projelerin yerli savunma sanayimizin geliştirilmesi bakımından da bir fırsat olduğunu kaydeden Prof. Dr. Utlu, SSM tarafından gerçekleştirilen proje faaliyetlerinin katkısıyla mevcut durumda Türk savunma sanayinin gelişiminin ivme kazandığını kaydetti. Kamu üreticilerinin ağırlıkta olduğu savunma sektöründe, özellikle kara ve deniz araçları ile elektronik ve yazılım alanlarında özel sektör yatırımlarının olduğunu ifade eden Prof. Dr. Utlu, 2015 yılı sonu itibariyle, tüm savunma ve havacılık sektörünün cirosunun 6 milyar dolar, savunma ürünleri ihracatının 1,6 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

ÜLKELERİN SOSYO-EKONOMİK KALKINMASINA KATKI
İAÜ SSTUAM Müdürü Doç. Dr. Banu Yeşim Büyükakıncı ise yaptığı konuşmada, ülkelerin ekonomik ve siyasal alandaki gücünü belirleyen savunma sanayinin en ileri teknolojilerin kullanıldığı, sürekli yeni teknolojilere gereksinim duyan ve teknolojinin çok önemli olduğu bir alan olduğunu belirtirken, bu alanda geliştirilen teknolojilerin daha sonraları sivil amaçlarla da kullanıldığı, dolayısıyla ülkelerin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunduğunun altını çizdi. Savunma sanayinin, dünyada yaşanan teknolojik gelişmelere paralel olarak değişime, yeniliğe ve modernizasyona sürekli olarak ihtiyaç duyduğunu kaydeden Doç. Dr. Büyükakıncı, “Türkiye’nin teknoloji yeteneğini yükseltebilmek, ekonomik ve sosyal kazanımlar elde edebilmek için savunma sanayii alanında ülkemizi ürün ve teknoloji üreticisi konumuna getirmek hepimizin hedefi olmalıdır” dedi. Savunma sanayi teknolojilerinde ülkemizin rekabet gücünü artırmak ve bu alanda ilerleme isteyen öğrencilerin altyapısına katkı sağlamak adına üniversitelere de araştırma, izleme, analiz, modelleme ve tasarım, simülasyon, imalat çalışmaları noktalarında önemli roller düştüğünün altını çizdi. Etkinlikte, savunma alanı alanında çalışma yapan uzmanlar, Türkiye’de havacılık sektörü, yerlileştirilmesi ve geliştirilmesi; harp silah ve mühimmat gereçleri; Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Ar-Ge yaklaşımı, askeri uydular konularında güncel bilgileri paylaştı. Üniversite-sanayi işbirliğini destekleyerek sektöre ilgi duyan ve savunma sanayi alanında çalışmaları olan akademisyen, öğrenci ve firmaları bir araya getiren konferansta; gençlerin Türk savunma sanayi hakkında derinlemesine bilgi edinmesini sağlamak, savunma sanayinin hedeflerini, gençlerden beklentilerini ve Ar-Ge yaklaşımını paylaşmak, yurt içinde gerçekleştirilen nitelikli Ar-Ge çalışmaları ile yerli teknoloji tabanlı savunma sanayi ürünlerine ilişkin bilgi paylaşımında bulunuldu.

‘DÜNYANIN EN İYİ YOLCU UÇAĞINI ÜRETEBİLİRİZ’
Türkiye’de havacılık sektörünün yerlileştirilmesi ve geliştirilmesine ilişkin değerlendirme yapan THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, gerekli ortamın oluşması halinde Türkiye’nin dünyanın en iyi yolcu uçağını üretebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti ve öğrencilere “İçinizdeki potansiyeli kullanın ve memleket için değerlendirin” mesajı verdi.
Son Güncelleme: 31.05.2017 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.