banner181
banner210

Kuzey Kore şimdi uzaya uydu gönderecek

16 Mart 2012 Cuma 13:36
Bu haber 1357 kez okundu

Kuzey Kore, 15 Nisan’da Kwangmyongsong-3 uydusunu uzaya gönderecek.         Nükleer başlıkları ile sık sık dünya basının ana konusu olan Kuzey Kore, bu kez uzaya fırlatacağı uydusu ile gündeme geldi....

Kuzey Kore şimdi uzaya uydu gönderecek
Kuzey Kore, 15 Nisan’da Kwangmyongsong-3 uydusunu uzaya gönderecek.

        Nükleer başlıkları ile sık sık dünya basının ana konusu olan Kuzey Kore, bu kez uzaya fırlatacağı uydusu ile gündeme geldi. Kurucu liderleri Kim İl-sung’un doğum gününün 100. yılı vesilesi ile uzaya uydu yollayacağını Kuzey Kore Merkez Kanalı’ndan duyuran Pyongyang yönetimi, liderin anısını kendi güç ve tekniklerini böylece sergilenmiş olacaklarını belirtti.

        Kanaldan yapılan duyuruya göre Kwangmyongsong-3 uydusu Unha-3 taşıyıcı roketle fırlatılacak. Böylelikle Kuzey Kore 2009 yılından sonra ilk defa uzaya uydu göndermiş olacak. Kuzey Kore yöneyimi daha önce 1998 ve 2009 yıllarında da uzaya uydu yerleştirmişti.

        Kanal yaptığı yayında, uydunun yapımında kesinlik yabancı kaynakların kullanılmadığını, Kwangmyongsong-3'ün tamamen yerli üretim olduğunu aktardı. Ayrıca Pyongyang yönetimi bu uydu ile Kuzey Kore’nin sahip olduğu teknolojinin barışçıl olduğunu tekrar göstermiş olduklarını belitti.

        Güney Kore’de Kuzey Kore’nin uydu haberi ise pek hoş karşılanmadı. Güney Kore hükümeti yaptığı açıklamda, Kuzey Kore’nin uydu fırlatmasının Kore Yarımadası ile beraber Doğu Asya’da barışın baltalandığını ileri sürdü. Seul yönetimi ayrıca söz konusu uydunun Birleşmiş Milletler’in (BM) 1874 nolu kararına ayrıkı olduğundan dolayı BM Güvelik Konseyi’nin olaya müdahil olmasını istedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder