banner181

Hasta uyutulmadan şah damarından ameliyat yapıldı

16 Mart 2012 Cuma 13:28
Bu haber 421 kez okundu

Denizli Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi’nde, ilk kez bir hastayı uyutmadan karotis endarterektomi ameliyatı yapıldı. Ameliyatla ilgili bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, 65 yaşındaki Mustafa Taşdemir’i,...

Hasta uyutulmadan şah damarından ameliyat yapıldı
Denizli Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi’nde, ilk kez bir hastayı uyutmadan karotis endarterektomi ameliyatı yapıldı. Ameliyatla ilgili bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, 65 yaşındaki Mustafa Taşdemir’i, lokal anestezi yaparak, uyutmadan ameliyat ettiklerini söyledi. Saçkan, “Yaklaşık 25-30 dakika süren bir operasyondu. Tıkalı olan karotis damarının tıkanıklığını açtık. Hastamızın tedavisi sırasında herhangi bir komplikasyon gerçekleşmedi. Hastamızı taburcu ediyoruz.” dedi.

Dünyada karotis arter hastalığına bağlı inme, strok ve felç hastalıklarının oldukça yüksek oranlarda görüldüğünü belirten Opr. Dr. Saçkan, “Karotis arter, boyundan beyne doğru giden ve şah damarı olarak da bilinen damardaki daralma ve tıkanmalardır. Bu damarlar, beyin kan dolaşımını sağlar. Karotis arterler, boynun her iki tarafında beyne oksijenli kan taşıyan büyük atardamarlardır. Bu damarlardan biri daraldığı zaman beyninize yeteri kadar oksijen taşınamaz. Bu da felç olmaya neden olabilir. Bu hastalıkta tanı ve tedavi yöntemlerinin tamamı hastanemizde uygulanmaktadır. Karotis arter hastalığının, medikal ve cerrahi tedavi yöntemleri mevcuttur. Günümüzde felci engellediği ispatlanmış en güvenilir yöntem ise karotis endarterektomi ameliyatıdır. Genel anestezi ile yaptığımız bu ameliyatlarda, bir seçenek olarak da lokal anestezi tekniğini başarı ile uygulamaktayız.” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder