banner181

Medikalciler kümelenme yolunda ilk adımı attı

16 Mart 2012 Cuma 13:08
Bu haber 412 kez okundu

Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) önderliğinde ve Adana Ticaret Odası (ATO) Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezlerinin (ABİGEM) desteğiyle bir araya gelen medikalciler kümelenme yolunda ilk adımı attı.Adana HiltonSa Otelindeki toplantıya...

Medikalciler kümelenme yolunda ilk adımı attı
Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) önderliğinde ve Adana Ticaret Odası (ATO) Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezlerinin (ABİGEM) desteğiyle bir araya gelen medikalciler kümelenme yolunda ilk adımı attı.

Adana HiltonSa Otelindeki toplantıya katılan medikal firması yetkililerine, ABİGEM’in desteğiyle serbest danışman Yeliz Çuvalcı ‘kümelenme ve kümelenmenin faydaları’ üzerine bir sunum yaptı.

Sektörün içinde bulunduğu sıkıntıların yanı sıra 5 yıl sonrasında nereye geleceği konuları üzerinde de beyin fırtınası yapan medikal firması temsilcileri çarpıcı sonuçlara ulaştı. Üretim ve tedarikçilik sektöründe güçlerini birleştirerek ortak hareket edebileceklerini ifade eden medikal firması temsilcileri, Türkiye’de üretilmeyen medikal ürünlerin Adana’da da üretilebileceği görüşünde hemfikir oldular.

ÇUMED Başkanı Dr. Hilmi Akşamoğlu da sektörde kar marjlarının sürekli düştüğünü belirterek, “Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren medikal firmalarının yüzde 98’i tedarikçi konumunda. Ürünlerin tamamına yakını yurt dışından ithal ediliyor. Ciddi anlamda döviz çıkışı oluyor. Bunu tersine çevirebilmemiz için bir araya gelerek ortak bir üretim merkezi oluşturmamız gerekir.” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder