banner181

Tarihçi Yazar Refik: Çanakkale Zaferi ile Türkler, Anadolu'nun tapusunu aldı

16 Mart 2012 Cuma 12:53
Bu haber 219 kez okundu

Tarihçi Yazar İbrahim Refik, Çanakkale’nin son iki medeniyetin karşı karşıya geldiği bir savaş olduğunu belirtti. Refik, Çanakkale’de kazanılan zaferin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Nasıl Malazgirt Zaferi Türklere Anadolu'nun...

Tarihçi Yazar Refik: Çanakkale Zaferi ile Türkler, Anadolu'nun tapusunu aldı
Tarihçi Yazar İbrahim Refik, Çanakkale’nin son iki medeniyetin karşı karşıya geldiği bir savaş olduğunu belirtti. Refik, Çanakkale’de kazanılan zaferin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Nasıl Malazgirt Zaferi Türklere Anadolu'nun kapılarını açmışsa, Çanakkale Zaferi de Türklere Anadolu'nun tapusunu vermiştir.” diye konuştu.

        Eskişehir Sağlık Mensuplar Derneği (ESMED), Eskişehir Anemon Otel’de Tıp Bayramı nedeniyle bir etkinlik düzenledi. ESMED Başkanı Dr. Mehmet Eroğlu, her yıl 14 Mart’ta kutlanan tıp bayramını dernek üyeleri tüm sağlık mensuplarını birlikte kutladıklarını belirtti. ESMED’in Uluslararası Anadolu Sağlık Federasyonu’nun da üyesi olduğunu belirten Eroğlu, "Derneğimiz, Muş, Pakistan, Sudan ve Haiti’de sağlık hizmeti götürmektedir. İnsanın olduğu her yerde bizde varız. Bugün Çanakkale’de isimsiz yatan sağlık mensuplarını da rahmet ile anıyoruz." dedi. Geceye davetli olarak katılan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, dernek adına yurtdışında sağlık hizmeti veren doktorlara plaket takdim etti. Ardından gecede Çanakkale destanını anlatan kısa bir film izletildi.

        Program kapsamında Çanakkale Zaferi ve Şehitleri de bir konferansla anıldı. Tarihçi Yazar İbrahim Refik’in katıldığı programda, Çanakkale Savaşı’nın çok farklı bir savaş olduğunu ve bunu çok iyi anlaşılması gerektiğini söyledi. "Çanakkale 3 - 4 ülkenin savaştığı bir savaş değildir." diyen Refik, "Çanakkale Savaşı onunda ötesinde başka bir şeydir. Son iki medeniyetin birbiri ile karşı karşıya geldiği bir savaştır. Malazgirt nasıl Anadolu’nun topraklarının kapılarını açtıysa Çanakkale’de Anadolu topraklarının tapusunu vermiştir." dedi.

"KENDİ TARİHİMİZLE BARIŞMA ZAMANI GELDİ"

Anzak gençlerinin Mart ve Nisan aylarında Türkiye’ye atalarını ziyaret için gelmesini örnek gösteren Refik, Türk insanın tarihine ve atalarına yeterince ilgi göstermediğini ifade eden Refik, "Çünkü bize, 'Osmanlı’yı seviyorsan Cumhuriyeti sevmeyeceksin. Cumhuriyet’i seviyorsan Osmanlıyı sevmeyeceksin’ diye öğretilmiş tarih kitaplarımızda. Birbirimizi kandırmayalım artık tarihimiz ile barışma zamanımız geldi." diye konuştu.

        Anadolu coğrafyasında küçük devletlerin hiçbir zaman uzun ömürlü olamadığını vurgulayan Refik, "Yani tarih bize diyor ki ya küçük devlet olup yıkılacaksın ya da büyük devlet olup kalacaksınız. Tarih bize bunu göstermiştir. Dolayısı ile Anadolu da ana rol oynarsanız birbirimizi karşılıklı severseniz ve fedakâr olursanız bundan sonraki günleriniz bahardır." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder