banner181

Mersin’de hoşgörü rüzgarı esti

16 Mart 2012 Cuma 12:51
Bu haber 1417 kez okundu

Mersin Kültürlerarası Diyalog ve Düşünce Derneği (MEKADİM) tarafından düzenlenen programda hoşgörünün en güzel örnekleri sergilendi. Etkinlikte Antakya Medeniyetler Korosunun söylediği 3 semavi dine ait ilahiler ve farklı kültürlere ait...

Mersin'de hoşgörü rüzgarı esti
Mersin Kültürlerarası Diyalog ve Düşünce Derneği (MEKADİM) tarafından düzenlenen programda hoşgörünün en güzel örnekleri sergilendi. Etkinlikte Antakya Medeniyetler Korosunun söylediği 3 semavi dine ait ilahiler ve farklı kültürlere ait türkülerle salondakilere unutulmaz anlar yaşattı. Programın finalinde ise sahneye davet edilen protokol mensupları ‘memleketim’ türküsünü koro ile seslendirdi.

MEKADİM tarafından Kültür Merkezi’nde ‘Birlikte Yaşama Sanatı’ konulu bir program düzenlendi. Programa Mersin Vali Yardımcıları Hüseyin Parlak, Metin Borazan, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Bedrettin Gündeş, Mersin Müftüsü Ali Melek, Latin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Roberto Ferrari, Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Coşkun Teymur, Alevi Dedesi Ali Haydar Erzincan, AK Parti İl Başkanı Mekin Merter Salt ve çok sayıda davetli katıldı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Kültürlerarası Diyalog Platformu Genel Sekreteri Dr. Ahmet Muharrem Atlığ, “Birlikte Yaşama Sanatı” konulu konferansında insanın önce içindeki düşmanı ile savaşması gerektiğini kaydetti. İnsanın içinde düşman olduğu müddetçe dışarıda düşman oluşturmasının çok basit olduğunu ifade eden Atlığ, “Hammadde kalbimizde oldukça dışarıda mamul madde üretmek çok basit. Nedir o ham maddeler, hırs öfke, açgözlülük, ön yargı, kibir ve kıskançlık. Mevlana hazretlerine göre bunlar kaldırıldığında dışarıda düşman kalmıyor” ifadesini kullandı.

MEDENİYET KOROSU HAYRAN BIRAKTI

Atlığ’ın konferansının ardından sahneye 3 semai dinin mensuplarının oluşturduğu Antakya Medeniyetler Korosu çıktı. Koro 3 semavi din ile çeşitli etnik kökenlere ait söylediği ilahiler ve türkülerle izleyicilerden büyük alkış aldı. Hoşgörünün en güzel örneklerinin sergilendiği konserin sonunda ise protokol mensupları sahneye davet edildi.

Protokol mensupları “memleketim” adlı parçayı hep birlikte seslendirirken salondakiler alkışlarla eşlik etti. Programda koro şefi Yılmaz Özfırat ile konferans veren Atlığ’a Dernek Başkanı Dr. Sabahattin Batmaz tarafından plaket ve çiçek verildi.

Dr. Atlığ programın sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sevginin harman olduğu bir yer olduğunu belirtti. Korodan da bunun hissedildiğini ifade eden Atlığ, “Salonda çok harika bir elektrik vardı” dedi.

KALP GİDECEĞİ YERİ BULUYOR

"Kalplerimizi serbest bıraktığımız zaman gideceği yeri buluyor” diyen Atlığ, “Bu vatan yüzyıllardır birlik ve beraberliği timsal haline getirmiş bir vatan. Bu vatanda hep beraber hepimize yer bulacağımıza kanaatindeyim. Şu koroda olduğu gibi ahenk içerisinde yaşamayı biz becerebiliriz. Daha sonra ise bütün dünyaya bunu anlatabiliriz. Bunun duygusu düşüncesi var bende bunun için uğraşıyoruz. Hayatımızı bu iş için sürdüreceğiz. Bizin insanımız bütün dünyaya birlik ve beraberliği bir kere daha yaşatacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Dernek Başkanı Sabahattin Batmaz ise tarihe geçmişe bakıldığı zaman insanlığın en eski miraslarının bulunduğu Anadolu’nun Mezopotamya’nın bir bölümü olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Yurdumuzda da bu gün aynı çeşitlilik devam ettiğini vurgulayan Batmaz şöyle devam etti: “Son zamanlarda ülkemizin parlayan yıldızına mani olmak, gelişmesine mani olmak adına bizim bu günkü zenginliğimizi bazı odaklar kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istemişlerdir. Bunları kaşımak istemişlerdir. Bizler bu ihtiyacı gören birkaç arkadaş acaba Mersin’de buna bir panzehir olabilir miyiz, insanlarımıza bu zengin kültürümüzü yayabilmek için ne yapabiliriz düşüncesiyle Mersin Kültürlerarası Diyalog ve Düşünce Merkezi derneğimizi kurarak tamamen bu gayelerle yola çıkmış olduk.”

Batmaz insanların teveccühünün kendilerini başka programlar yapmaya teşvik ettiğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder