banner181
banner210

Güney Kore’deki Türk işadamları STA hakkında bilgi aldı

16 Mart 2012 Cuma 12:14
Bu haber 413 kez okundu

Kore Türkiye İşadamları Derneği (KOTUBA)’da konuşan Türkiye'nin Seul Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Bumin Kaan Köktürk, mutabakata varılan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) hakkında bilgi verdi.Güney Kore ile Türkiye arasında geçen...

Güney Kore'deki Türk işadamları STA hakkında bilgi aldı
Kore Türkiye İşadamları Derneği (KOTUBA)’da konuşan Türkiye'nin Seul Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Bumin Kaan Köktürk, mutabakata varılan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) hakkında bilgi verdi.

Güney Kore ile Türkiye arasında geçen hafta sonu STA metni üzerine mutabakata varılmıştı. Bunun üzerine KOTUBA'da konuya ilişkin bir toplantı düzenlendi. KOTUBA tarafından düzenlenen "Serbest Ticaret Anlaşmaşı görüşmeleri perspektifinden Kore-Türkiye ekonomik ilişkilerinde mevcut durumun değerlendirilmesi ve gelecekle ilgili beklentiler" konulu toplantının açılış konuşmasını KOTUBA Başkanı Hakan Baltalı yaptı. Seul’deki KOTUBA Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Baltalı, Türkiye'nin dış ticaret açığı verdiği ülkelerin başında gelen Kore ile yürütülen STA görüşmelerini yakından takip ettiklerini ve Kore’de yasayan Türk işadamlari olarak bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Hakan Baltalı'dan sonra söz alan Seul Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Bumin Kaan Köktürk, STA görüşmeleri hakkındaki gelişmeleri anlattı. Köktürk, STA’nın yürürlüğe girmesiyle Türkiye'den Kore’ye olan ihracatın büyük oranda artmasının beklenildiğini söyledi. Görüşmeler hakkında bilgileri STA metninin resmi gazetede yayınlanmadan paylaşamayacağını ifade eden Müşavir Köktürk, STA’nın imzalanma süreci ve Türkiye icin anlamını işadamları ile paylaştı.

Güney Kore’nin Avrupa Birliği ile STA imzalaması ile Türkiye’nin Güney Kore STA’sı serüveninin başladığına dikkat çeken Köktürk, görüşmelerin zaman zaman tıkanmasına rağmen nihayetinde mutabakata varılan metin çıkmasının bir başarı olduğunu dile getirdi. İki ülkeninde her hangi bir zarara uğramaması için gayret edildiğini aktaran Ticaret Müşaviri, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Güney Kore ve Türkiye arasındaki gümruk vergilerinin kademeli olarak sıfırlanacağını da sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder