banner181

Davutoğlu: İlk intiba teknik arıza izlenimi veriyor

16 Mart 2012 Cuma 12:01
Bu haber 832 kez okundu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kabil’de sabah saatlerinde meydana gelen helikopter kazasında 12 Türk askerinin şehit olduğunu söyledi. “Acımız büyüktür.” diyen Davutoğlu, kazanın helikopterin acil iniş sırasında düştüğünü...

Davutoğlu: İlk intiba teknik arıza izlenimi veriyor
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kabil’de sabah saatlerinde meydana gelen helikopter kazasında 12 Türk askerinin şehit olduğunu söyledi. “Acımız büyüktür.” diyen Davutoğlu, kazanın helikopterin acil iniş sırasında düştüğünü belirterek, ilk izlenimin teknik arıza yönünde olduğunu ifade etti. Davutoğlu, incelemenin sürdüğünü belirtti.

İstanbul’da düzenlenen 25. Reform İzleme Grubu toplantısına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin katıldı. Toplantıdan erken ayrılan Bakan Davutoğlu çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Afganistan’da vahim bir kaza yaşandığını aktaran Bakan Davutoğlu, kazanın yerel saatle 10.25’de gerçekleştiğini aktardı. Konuyla ilgili gerekli açıklamanın Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapıldığını dile getiren Bakan Davutoğlu, “Genelkurmay Başkanımızla da görüştük. Durumları değerlendirdik. 12 askeri personelimizi maalesef kaybettik. Onlara rahmet diliyorum. Acımız büyüktür. Tabi bütün Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza da başsağlığı diliyorum, taziyelerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Kazanın oluş nedeniyle ilgili çalışmanın sürdüğünü aktaran Davutoğlu, basın mensuplarının ‘teknik bir arıza mı söz konusu?” şeklindeki sorusunu şöyle cevapladı: “Olayın oluş seyri, acil iniş için o aşamada olan bir olay. Nihai değerlendirme yapılacak ama ilk intiba o şekilde. Düştüğü mahal itibari ile, bir evin üzerine düştü, onu da kurtarmak için muhtemelen çok ciddi çaba sarf etti helikopter pilotumuz. Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba veriyor. Ama tabi Genel Kurmay Başkanı ve oradaki komutanlık yetkililerimiz biliyorsunuz, Kabil’in bütün güvenlik komutası Türk Silahlı Kuvvetleri idi. Bizim yetkimizdeydi. Onların nihai değerlendirmesini raporunu alacağız.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder