banner181

banner213
banner210

"Gıda ambalajları üretim sırasında denetlenmiyor"

16 Mart 2012 Cuma 11:34
Bu haber 1316 kez okundu

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, gıdaların satışı sırasında içine konulduğu ambalajların üretimiyle ilgili acil bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Sağlam, gıdaların içine konulduğu kutularının...

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, gıdaların satışı sırasında içine konulduğu ambalajların üretimiyle ilgili acil bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Sağlam, gıdaların içine konulduğu kutularının üretimi sırasında sağlığa uygunluk kurallarına uyulmadığını bunun da gıda güvenliği açısından büyük risk oluşturduğunu iddia etti.

    Baklava ve benzeri tatlılar ile unlu mamullerin karton ambalajlarda satıldığına dikkat çeken Sağlam, söz konusu ambalajların matbaalarda sağlığa uygunluk kurallarına dikkat edilmeden üretildiğini ileri sürdü. Türkiye’de gıda üreten işletmelerin sağlığa uygunluk açısından sıkı şekilde kontrol edildiğini belirten BVHO Başkanı Sinan Sağlam, bazı gıda ürünlerinde kullanılan ambalajların ise bu denetimin dışında kaldığını dile getirdi. Sağlam şunları söyledi:

    “Bu ürünler sağlıklı şartlarda satışa sunuluyor. Ne var ki kimi ürünler satış sırasında içi alüminyum kaplı karton kutulara konuluyor. Kutu içindeki alüminyumun ürüne geçme tehlikesi var. Dahası da var. Bu kutular matbaalarda üretilirken konulmuş kurallar yok. Kâğıtlar matbaa makinelerinden geçerken, basılan kâğıtlar kutu haline getirilirken, matbaada depolanırken ve sevk edilirken dış ortamdan sürekli bakteri ve mikrop alıyor. Genellikle tatlılar, unlu mamuller başta olmak üzere gıda maddeleri bu ambalajların içine konuluyor ve müşteriye teslim ediliyor. İşte sağlığa uygunluk zinciri bu aşamada bitiyor. Hepimiz bu kutuların içindeki gıda maddelerini afiyetle yiyoruz. Bir kısmını da buzdolabındaki diğer yiyeceklerimizin yanına koyuyoruz.”

    Sinan Sağlam gıda güvenliği açısından çok büyük bir risk taşıyan sağlıksız koşullarda üretilen karton kutuların üretiminin belirli kurallara bağlanması gerektiğini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ambalaj yönetmeliğini yeniden düzenleyerek bu sorunu aşmasının mümkün olduğunu belirten Sağlam, “Her matbaa fatura ve irsaliye basamıyor. Bunları basmak isteyen matbaalar önce Maliye Bakanlığı’ndan izin almak zorundadır. Gıda ambalajını ise her matbaa basabiliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da gıda ambalajı basacak matbaalara bazı kurallar getirmesi ile bu sorun çözülebilir.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder