banner181
banner210

Kanadalı askerlere Çanakkale bağışı

16 Mart 2012 Cuma 11:18
Bu haber 973 kez okundu

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği bu yıl farklı bir 18 Mart Şehitleri Anma Günü düzenliyor. Ermeni terör örgütü ASALA tarafından Ottawa’da şehit edilen Türk subayı Atilla Altıkat anısına Kanada’da kurulan Barış ve Sosyal Adalet...

Kanadalı askerlere Çanakkale bağışı
Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği bu yıl farklı bir 18 Mart Şehitleri Anma Günü düzenliyor. Ermeni terör örgütü ASALA tarafından Ottawa’da şehit edilen Türk subayı Atilla Altıkat anısına Kanada’da kurulan Barış ve Sosyal Adalet Vakfı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü vesilesiyle Kanadalı kahraman askerlere 10 bin dolar bağışta bulunmayı kararlaştırdı.

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği ve Norman Paterson Uluslararası İlişkiler Okulu katkısıyla hazırlanan program için Ottawa Büyüelçiliği tarafından gönderilen davetiyede, “Afganistan’da görev yaparken hayatını kaybeden Kanadalı askerlerin çocuklarının eğitimine katkı amacıyla 18 Mart Şehitleri Anma Günü vesilesiyle düzenlenecek 16 Mart’da Carleton Üniversitesi Norman Paterson Uluslararası İlişkiler Okulu’nda düzenlenen toplantıda Kanadalı Kahraman Fonu’na (Canadian Hero Fund) 10 bin Kanada Doları değerinde çek takdim edecektir.” denildi.

Anma toplantısında, NATO Afganistan Eski Kıdemli Sivil Temsilcisi, Eski TBMM Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin’in yapacağı “2014 Sonrasında Afganistan” başlıklı konuşmanın ardından Kanadalı Kahraman Fonu’na çeki Çetin’in sunacağı belirtildi.

NATO’DA KANADA ORDUSUYLA YAKIN İŞBİRLİĞİ

Bu arada Türkiye ve Kanada orduları arasında NATO çerçevesinde Afganistan’daki Barış Gücü dolayısıyla yakın işbirliği yapıldığı öğrenildi. Belirli aralıklarla Ottawa Büyükelçiliği’nin organizesinde Türkiye’ye giden NATO’da görevli Kanadalı generaller, Türk Ordusunun NATO eğitimli generalleri ile mutat görüşmeler yapıyor.

1915’de Çanakkale savaşı sırasında İngiliz ordusu çatısı altında Osmanlı İmparatorluğu ile savaşması için gönderdiği 30 bin askerini yitiren Kanada ordusu, her yıl şehitlerini Savaş Gazileri Günü’nde anıyor, gazilerin ve şehitlerinin mağdurlarına halen Kanadalı Kahraman Fonu üzerinden yardım ediyor. Afganistan’da ISAF bünyesinde Türk ordusu birlikleri ile halef selef olan Kanada ordusu, Ottawa büyükelçiliğinin yaptığı Çanakkale anma günü vesilesiyle yaptığı yardımdan çok memnun kaldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder