banner181

Peygamber Efendimiz'in (sas) hayatını okuyacaklar, 10 bin fidan dikecekler

16 Mart 2012 Cuma 11:17
Bu haber 238 kez okundu

Karaman Eğitim Gönüllüleri Derneği (KAREGDER) ve Karaman İl Müftülüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatından sınava girecek öğrenci sayısı 16 bine ulaştı. ‘Seç Yıldızını Yaşat...

Peygamber Efendimiz'in (sas) hayatını okuyacaklar, 10 bin fidan dikecekler
Karaman Eğitim Gönüllüleri Derneği (KAREGDER) ve Karaman İl Müftülüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatından sınava girecek öğrenci sayısı 16 bine ulaştı. ‘Seç Yıldızını Yaşat Adını’ projesi altında 10 bin adet fidanın da dikileceği etkinliklerde öğrenciler, 4 ayrı kategoride 24 Mart 2012 tarihinde belirlenen okullarda sınava girecekler.

KAREGDER Başkanı Yahya Okçu, yaptığı açıklamada, Peygamber Efendimiz'in (sas) hayatının öğrenciler tarafından okunarak öğrenilmesi amacıyla başlatılan söz konusu projenin, aynı zamanda sosyal bir sorumluluk içerdiğine dikkatleri çekti. Okçu, yapılacak sınava 16 bin öğrencinin dışında Karaman Ceza İnfaz Kurumu’ndaki 250 hükümlü ve tutuklunun da gireceğini belirterek, Türkiye’de bir ilke imza atılacağını dile getirdi.

Okçu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğrencilerinin de 2 ayrı kategoride sınava girmesi noktasında çalışmaların olduğunu ifade ederek, “Okuma kültürünün azaldığı günümüzde, okunması ve bilinmesi gereken en kutlu insanın, Efendimiz'in (sas) hayatının öğrenciler tarafından okunarak öğrenilmesi amacıyla başlatılan bu proje, aynı zamanda sosyal bir sorumluluk içeriyor. Bizler, Karaman'da bu kitap okuma projesi ile aktif ve gönüllü olarak Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün himayesinde süren 'Türkiye Okuyor' projesini desteklemiş oluyoruz. Bu projeyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz." diye konuştu.

Okçu, günümüz insanında azalan duygu ve düşünceleri gelecek nesillere öğretebilmenin en önemli adımlarından birinin, çocuklarda ve gençlerde Peygamber Sevgisini yeşertebilmeye bağlı olduğunu ifade ederek, "Bir kişiyi sevebilmenin yolu onu tanımaktan geçer. Peygamber Efendimiz'i (sas) tanıyan gençler onu daha çok sevecek ve O’na (sas) ait olan merhameti, vefayı, güveni, hoşgörüyü, nezaketi, doğruluğu öğrenmiş olacak.” dedi.

        Okçu, ayrıca, 7 Nisan tarihinde Demosan Otel’de geniş katılımlı bir ödül töreni olacağını, 22 Nisan tarihinde de projenin ikinci ayağında ’10 Bin Sahabe İçin 10 Bin Fidan’ dikiminin olacağını ifade etti.

        KAREGDER Başkanı Yahya Okçu, şöyle dedi: “Bu etkinlikle Peygamber Efendimiz'in (sas) 'Onların her biri birer yıldızdır…' dediği sahabelerin isimlerini, fidan bağışı yapan kişilerin isimleriyle birlikte bir fidanın bağrında misafir etmeyi hedefliyoruz. Her dikilecek fidan için bir sahabe ismi ve fidan bağışı yapan kişinin ismi künye olarak fidana takılacak. O yıldızların her biri Karaman’ın bağrında parlayıp, etrafını yeşertecek. Daha yeşil bir Karaman için Karaman halkından kampanyamıza ilgi ve destek bekliyoruz. Her birey kendi ve yakınları adına bir fidan bağışlayarak, bir sahabenin hatırasını sinesine misafir etmiş olacak. Fidan dikim yerleri Kılbasan Kasabası ve Urgan Mahallesi olarak belirlendi.”

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder