banner181
banner210

Suudi Arabistan’da Nevruz Bayramı resepsiyonu

16 Mart 2012 Cuma 11:10
Bu haber 1178 kez okundu

Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçiliği tarafından geleneksel hale getirilen Nevruz Bayramı ve Kermesinin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. T.C Riyad Büyükelçiliği bahçesinde düzenlenen etkinliğe Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan...

Suudi Arabistan'da Nevruz Bayramı resepsiyonu
Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçiliği tarafından geleneksel hale getirilen Nevruz Bayramı ve Kermesinin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. T.C Riyad Büyükelçiliği bahçesinde düzenlenen etkinliğe Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan Büyükelçileri’nin yanı sıra Azerbaycan Büyükelçilik Müsteşarı, Riyad’da yaşayan Türk ve Türki Cumhuriyetleri vatandaşları yanı sıra Suudi vatandaşlar katıldı.

Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün konuşması ile başlayan şenlikte, konuk Büyükelçiler de Nevruz’u kutlayan birer konuşma yaptı. Büyükelçiler daha sonra örste demir döverek yakılan ateşin üzerinden atladı.

Riyad Türk Okulu öğrencilerinin sergiledikleri halkoyunları gösterileri, şarkı ve türkülerle coşan katılımcılar hem eğlendi hem de Türk mutfağına ait farklı lezzetleri tatma fırsatı buldu. Mantı, döner, tantuni, Adana kebap, şişkebap, keşkek, gözleme, künefe, baklava, Maraş dondurması gibi birbirinden lezzetli Türk yemekleri kısa sürede tükendi.

Gıda dışında çini, gümüş, hediyelik eşya, halı-kilim gibi stantların da yer aldığı kermeste çocuklar için oyun ve boyama stantları da kuruldu.

KERMESTE FENERBAHÇE-GALATASARAY DERBİSİ HEYECANI

Ayrıca kermeste, futbolcular tarafından imzalanan Fenerbahçe ve Galatasaray formaları da açık arttırma ile satıldı. Derbi öncesi açık artırmayla satılan formalara büyük ilgi gösterildi.

Ahmet Akyürek isimli iş adamı 4000 Suudi Arabistan Riyali (SAR)’a –yaklaşık 1100 ABD Doları- vererek Fenerbahçe forması alırken, Muhammed Refik Seyfettin isimli Afgan iş adamı ise 2500 SAR’a (666 Dolar) bir Fenerbahçe forması ile 2200 SAR’a (600 Dolar) Galatasaray formasını satın aldı.

Suudi Arabistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği kermese çok sayıda Suudi ve yabancı konuk da katıldı. Daha sonra yapılan piyango çekilişi ile katılımcılar çeşitli hediyeler dağıtıldı. Günün sonunda ise oyun müzikleri ile coşan kalabalık halay çekerek doyasıya eğlendi. Büyükelçi ve müsteşar da oynayanlara eşlik etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder