banner181

İsveç'te sigara yasağı durak ve balkonları da kapsayabilir

16 Mart 2012 Cuma 10:54
Bu haber 1197 kez okundu

2005 yılında tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı başlatan İsveç, bu yasağı genişletiyor. Yetkililer, tren ve otobüs duraklarında sigara içilmesini yasaklamayı planlıyor. İsveç Sağlık Bakanı Maria Larsson sigarayı tamamen yasaklamayı...

İsveç'te sigara yasağı durak ve balkonları da kapsayabilir
2005 yılında tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı başlatan İsveç, bu yasağı genişletiyor. Yetkililer, tren ve otobüs duraklarında sigara içilmesini yasaklamayı planlıyor. İsveç Sağlık Bakanı Maria Larsson sigarayı tamamen yasaklamayı düşünmediklerini; ancak açık havada da olsa insanların kalabalık bir şekilde bulundukları tren ve otobüs duraklarında sigara içimini yasaklayarak, birçok kişinin daha sigarayı bırakmasını sağlamak istediklerini söyledi.

Hükümet yasağın içine alabileceği ve pasif sigara içicileri tamamen sigara dumanından kurtarabilecekleri yer ve açık hava mekânlarını tespit etme görevini Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsüne devretti. 2005 yılında İsveç’te tüm restoranlar, kafeler, barlar ve kulüpler sigara yasağını tanımıştı. Şimdi bir sonraki adım atmaya hazırlanan İsveç Sağlık Bakanı, yasak kapsamına girecek yerler konusunda fazla yorum yapmak istemiyor. Ancak Bakan, tren ve otobüs duraklarında sigara içmenin yasaklanacağını söyledi.

Konu hakkında görüşlerini bildiren bazı uzmanlar, evler ve balkonlara da yasak gelebileceğinin düşünüldüğünü ve bu alternatif de masada olduğu için bakanın fazla açıklama yapmadığını iddia ediyor.

Astım ve Alerji Vakfının ve Merkez Partisinin ikinci başkan yardımcısı Anders W Jonsson sigara yasağı hakkında bakana öneride bulunarak, evler de kapalı alana girdiği için evlerde de sigara içmenin yasaklanmasını istemişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder