banner181
banner210

Putin: Petrol ve doğalgaz gelirleri ile bütçe açığını kapatırız

16 Mart 2012 Cuma 10:32
Bu haber 433 kez okundu

Rusya lideri Vladimir Putin petrol ve doğalgaz gelirleri ile bütçe açığının kapanacağını, yılsonuna denk bütçe ile çıkacaklarını söyledi.2012’nin ilk iki ayında beklentilerin iki katı açık veren bütçe 8,4 milyar dolar eksi ile kapattı....

Putin: Petrol ve doğalgaz gelirleri ile bütçe açığını kapatırız
Rusya lideri Vladimir Putin petrol ve doğalgaz gelirleri ile bütçe açığının kapanacağını, yılsonuna denk bütçe ile çıkacaklarını söyledi.

2012’nin ilk iki ayında beklentilerin iki katı açık veren bütçe 8,4 milyar dolar eksi ile kapattı. Sosyal alanda yapılan reformlar bütçe açığının temel nedeni olarak gösterilirken, seçim sürecinde yapılan harcamaların da bütçeyi olumsuz etkilediği değerlendirmeleri yapılıyor.

Rusya Maliye Bakanlığı Şubat ayında bütçe açığının 245 milyar rubleye (8,3 milyar dolar) ulaştığını, bunun öngörülen hedeflerin iki katından da fazla olduğunu açıklamıştı. Şubat ayı bütçe açık rakamlarının 124 milyar ruble (4,2 milyar dolar) olarak öngören bakanlık verilerine göre, açık Ocak ayına göre 14 kat daha fazla. Bütçe Ocak ayında 19,97 milyar ruble açık vermişti.

2012’nin ilk iki ayı toplam bütçe gelirleri 1,8 trilyon ruble, giderler ise 2,1 trilyon ruble olarak gerçekleşti. Ocak ve Şubat ayları toplamında bütçe açığı gayri safi milli hasılanın yüzde 3’üne denk geliyor.

PUTİN’DEN TATİL ARMAĞANI

Putin Mayıs ayında Rusya’da tatil günlerinde değişiklik öngören teklifi de imzaladı. Buna göre 7 Mayıs Pazartesi mesaisi 5 Mayıs Cumartesi’ye, 8 Mayıs mesaisi de 12 Mayıs Cumartesi gününe alındı. 9 Mayıs Zafer Bayram’ı tatili de böylece 6-7-8-9 Mayıs günlerine çekildi. 10 Mayıs’ta iş günü başlayacak.

1 Mayıs işçi bayramı Salı güne denk geldiği için 30 Mart pazartesi, 28 Mart Cumartesi günü ile değiştirildi. Böylece 29-30 Mart-1 Mayıs tatil oldu.

Putin tatille ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bir çok kimse baharın başlaması nedeni ile yazlıklarında bahçede çalışmak ister. Bunun için bu düzenlemeyi yaptık” dedi.

Ancak yeni düzenlemeye en çok muhaliflerin tepki göstermesi bekleniyor. Rusya Başbakanı Putin’in 7 Mayıs’ta koltuğuna oturmasını protesto etmek için 5 Mayıs Cumartesi tatil günü gösteri planlayan gruplar yeni takvim belirlemek zorunda kalacak.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder