banner181

Kapılarına mektup bırakılan Alevi vatandaşlar: Tahriklere kapılmayız

16 Mart 2012 Cuma 10:17
Bu haber 343 kez okundu

İzmir'in Çiğli ilçesi Harmandalı beldesinde Alevi vatandaşların yoğunlukta olduğu bir apartmandaki 26 dairenin kapısına kimliği belirsiz kişiler tarafından dini içerikli mektuplar bırakıldı. Kapılarında mektupları bulan vatandaşlar...

Kapılarına mektup bırakılan Alevi vatandaşlar: Tahriklere kapılmayız
İzmir'in Çiğli ilçesi Harmandalı beldesinde Alevi vatandaşların yoğunlukta olduğu bir apartmandaki 26 dairenin kapısına kimliği belirsiz kişiler tarafından dini içerikli mektuplar bırakıldı. Kapılarında mektupları bulan vatandaşlar durumu polise bildirdi. Polisin soruşturma açtığı olayla ilgili Alevi vatandaşlar sağduyu çağrısı yaptı. Vatandaşlar, tahriklere kapılmayacaklarını söyledi.

Olay Çiğli ilçesi Harmandalı beldesi Yörük Ali Caddesi numara 2'de bulunan Onur-1 Apartmanı'nda dün akşam saat 20.30 sıralarında meydana geldi. Akşam saatlerinde evlerine gelen vatandaşlar kapıların tokmaklarında el yazısıyla yazılmış mektuplar buldu. Dini içerikli çağrı ve nasihatlerin bulunduğu kağıtları gören vatandaşlar durumu polise bildirdi. Yapılan incelemede, Alevi vatandaşların yoğunlukta yaşadığı apartmanın 26 dairesinin kapısına aynı şekilde mektuplar bırakıldığı ortaya çıktı. Mektupları kim veya kimlerin bıraktığı henüz belirlenemedi.

Apartman sakinlerinden ve kapısına mektup bırakılan vatandaşlardan Doğan Bari, "Ben dışarıdaydım, telefon edip bildirdiler. Eve geldim kapı tokmağında mektup vardı. Apartmanımızdaki 26 dairenin kapısına bırakılmış. Bunu yapanları kınıyorum. Ben 2002'den bu yana bu mahallede yaşıyorum. Bizler dostça, kardeşçe burada yaşıyoruz. İlk kez böyle bir şey oldu. Keşke böyle bir şey olmasaydı. Bizler aynı bayrak altında, aynı çatı altında beraber yaşamak isteyen insanlarız. Dostlarımın, komşularımın böyle birşey yapacağına inanmıyorum. Bu dışarıdan birilerinin yaptığı bir olay. Biz Alevisiyle, Sünnisiyle, Çerkeziyle, Lazıyla bir bütünüz, beraberiz. Elhamdulillah Müslümanım, Müslümanlığı kimseden öğrenecek değilim." dedi.

Olayın yaşandığı Cumhuriyet Mahallesi'nin muhtarı Dursun Ali Kazar, olanlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. İnsanların kökeni ne olursa olsun, dini inanışları ne olursa olsun kardeşçe bir arada yaşadığını aktaran Kazar, "Alevi, Sünni, Çerkez, Laz, göçmen, Yörük hiç birşey fark etmez, hepimiz kardeşiz, dostuz, kardeşçe iç içeyiz. Bizi bölemezler. Bunun ne olduğunu ne amaçla yaptıklarını bilmiyoruz. Emniyet güçlerimiz olaya el koydu. İzmir Emniyeti'nin olayı meydana çıkarmasını bekliyoruz. Bu süreçte herkesi sağduyulu olmaya çağırıyorum. Biz hepimiz kardeşiz, kimsenin çıkarları için çalışmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin tam bağımsızlığı için çalışacağız." diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Şirin Akgül de 26 dairenin kapı tokmaklarının arasına söz konusu el yazısı mektuplardan bırakıldığını söyledi. Bu durumun insanların aklına bazı soru işaretleri getirdiğini aktaran Akgül, "Buradaki toplumun kimseyle bir sorunu yok. Bu, kendini bilmez, ortalığı karıştırmak, insanları karşı karşıya getirmek için yapılmış bir olay. Halkımız sağduyulu, herhangi bir sorun yok. Emniyet güçlerimiz akşamdan bu yana olaya el koydu. Mektuplarda dini içerikli yazılar var." diyerek tepkisini dile getirdi.

İhbar üzerine harekete geçen İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder