banner181

ZKÜ öğrencileri, Kızılay'a bir günde 705 ünite kanla rekora imza attı

16 Mart 2012 Cuma 10:09
Bu haber 409 kez okundu

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) öğrencileri, bir günde toplam 705 ünite kan bağışında bulunarak Türkiye rekoruna imza attı.         ZKÜ tarafından 'Sizleri Unutmadık' isimli sosyal proje kapsamında...

ZKÜ öğrencileri, Kızılay'a bir günde 705 ünite kanla rekora imza attı
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) öğrencileri, bir günde toplam 705 ünite kan bağışında bulunarak Türkiye rekoruna imza attı.

        ZKÜ tarafından 'Sizleri Unutmadık' isimli sosyal proje kapsamında düzenlenen kan bağışı kampanyasında, 1 günde 705 ünite kan toplanarak rekor kırıldı. 634 ünite kan bağışı ile Türkiye rekoru kırdı.

        ZKÜ Merkez Kampüsü'ndeki spor salonunda, üniversitenin 20. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, hayatını kaybetmiş akademik ve idari personel ile öğrenciler anısına kan bağışı kampanyası düzenlendi. Türk Kızılay Derneği Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın katıldığı kampanyada, ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer de kan verdi.

        ÖĞRENCİLER İLK KEZ KAN VERMENİN HEYECANINI YAŞADI

        kampanyada, 10’u Kızılay ekibi olmak üzere, toplam 85 öğrenci görev aldı. Kan vermek için sıraya giren bir çok öğrenci, hayatında ilk kez kan vermenin heyecanını yaşadı. ZKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Makine Mühendisliği'nde okuyan Mustafa Yılmaz, “Kan vermek çok güzel bir duygu. Keşke bütün insanlar bu güzelliği yaşamış olsa. İlk kez veriyorum. Bir insana yardımcı olacağımı düşündükçe daha da mutlu oluyorum.” dedi.

        İktisat Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Büşra Gök ise “Bu verdiğimiz kan, şu an 3 kişinin hayatını kurtarıyormuş. Böyle bir olaya katıldığım için çok mutluyum. İnsanlık görevimi yaptığımı düşünüyorum. İlk defa kan verdim. Buraya gelmeden önce ‘acaba vermesem mi’ diye düşündüm ama şimdi iyi ki bağış yapmışım diye seviniyorum.” diye konuştu.

        REKOR SEVİNCİNİ ALKIŞLARLA KUTLADILAR

        Sabah 08.00’de başlayan kan bağışı, akşam saat 21.00 itibariyle 634 ünite kana ulaşınca, ZKÜ Rektörü Özer ile Türk Kızılayı Derneği Zonguldak Şube Başkanı Nihat Aygün ve üniversitenin gönüllü öğrencileri, büyük sevinç yaşadı. Bir günde 631 ünite kan toplayarak rekoru elinde bulunduran Mersin’i geride bırakan ZKÜ’lü yönetici ve öğrenciler, alkışlarla rekoru kutladı. Öğrenciler, duvara yansıttıkları sinevizyon görüntüsü ile rekoru aşamalı olarak gösterdi. Gönüllü öğrenciler, saat 21.00 itibariyle rekor kırmalarına rağmen, kan vermeye devam etti. Saat 22.30’a kadar süren kampanya 705 rakamına ulaştı.

        KAMPANYANIN BU KADAR DESTEK GÖRECEĞİNİ DÜŞÜNMEMİŞTİK

        ZKÜ Kızılay Topluluğu Başkanı Arif Muştu isimli öğrenci, kampanyaya başlarken bu kadar yoğun bir talep beklemediğini belirterek, “Hedefimiz 600 üniteydi, Türkiye rekorunun 631 olduğunu öğrendik. Şu an bu rekoru kırmış bulunuyoruz. Çok mutluyuz” derken, Demet Eroğlu isimli öğrenci, “Biz de inanmak başarmaktır dedik. Arkadaşlarımıza ve okul yönetimimize teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

        REKTÖR ÖĞRENCİLERİNİ KUTLADI

        Geç saatlere kadar öğrencilerin yanından ayrılmayan ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Üniversite olarak 20. yılımızı kutlarken, bu zamana kadar kaybettiğimiz bütün akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizi rahmet ve minnetle anmak istedik. Bu nedenle ‘Sizleri Unutmadık’ isimli bir kampanya başlattık. Amacımız, hem kaybetmiş olduğumuz bütün çalışanlarımızı rahmetle anmak ve aynı zamanda kan verme bilincini geliştirmekti. Bu kampanyayı düzenlerken, aynı zamanda Türkiye rekorunu kırmayı hedefledik. Beklediğimizin çok üzerinde bir rağbet oldu. Sabah 08.00’den akşam 21.00’e kadar olan süreçte kampanyaya özverili bir şekilde katkı veren bütün öğrencilerimizi kutluyorum. Kampanyamıza destek vermek üzere üniversitemize gelen Türk Kızılayı genel başkanımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.”

        Türk Kızılay Derneği Zonguldak Şube Başkanı Nihat Aygün ise bir günde 700’ün üzerinde bir kana ulaşmanın büyük bir başarı olduğunu kaydetti.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder