banner181
banner210

Malatya'nın içme suyu temiz çıktı

15 Mart 2012 Perşembe 17:08
Bu haber 729 kez okundu

Malatya’da son 3 yıl içinde içme suyundan alınan 8 bin 945 numune üzerinde yapılan incelemede sonuçların temiz çıktığı belirtildi.        Malatya Belediyesi'nden yapılan açıklamada, şehir merkezi...

Malatya'nın içme suyu temiz çıktı
Malatya’da son 3 yıl içinde içme suyundan alınan 8 bin 945 numune üzerinde yapılan incelemede sonuçların temiz çıktığı belirtildi.

        Malatya Belediyesi'nden yapılan açıklamada, şehir merkezi ile 2 ilçe ve 9 beldenin içme suyu ihtiyacını karşılayan şebeke hatlarının, daha kaliteli ve sağlıklı bir hale getirilmesi amacıyla çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğü bildirildi.

        Açıklamada, her geçen gün gelişen ve büyüyen Malatya’da içme suyu konusunda sıkıntı yaşanmaması amacıyla yeni şebeke hatları döşenmesinin yanı sıra, şehir merkezindeki eski ve asbest boruların önemli bir kısmının çeşitli çaplarda yeni çelik borularla değiştirildiği ve bu kapsamda bugüne kadar 75 bin 150 metre uzunluğunda içme suyu şebeke hattının döşendiği ifade edildi.

        İçme suyu klorlama çalışmalarının ise Kaptaj Tesisleri'nde son derece modern bir şekilde yapıldığı, Malatya Belediyesi içme suyu kaynağını kullanan merkez ve 2 ilçe, 9 belde ile birlikte ilgili kurumlarca diğer ilçe, belde ve köylerden de periyodik içme suyu numunelerinin alındığı belirtilen açıklamada, “Son üç yıl içerisinde Malatya Belediyesi içme suyu kaynağını kullanan yerlerden alınan 8945 adet numunenin gerekli analizleri yapılmış ve tamamına olumlu rapor verilmiştir. Ancak diğer ilçe, belde ve köylerden alınan bazı numunelerin yapılan analizlerinde ise zaman zaman olumsuz rapor tanzim edilmiştir. Olumsuz rapor verilen su numunelerinin ise sanki Malatya Belediyesi içme suyu kaynağının kullanıldığı yerlerden alınmış olduğu şeklinde bir algı ve yanlış anlaşılmanın yanı sıra konu ile ilgili haberler de yapılmıştır. Son 3 yıl içerisinde Malatya Belediyesi içme suyu kaynağını kullanan merkez ve 2 ilçe, 9 beldeden alınan 8945 adet numunenin tamamına olumlu rapor verilmiş olup, içme suyumuz kaliteli ve temizdir.” denildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder