banner181

Ertekin: Şanlıurfa ve Suriye arasındaki ticaret yüzde 20 geriledi

15 Mart 2012 Perşembe 16:55
Bu haber 1815 kez okundu

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin, Suriye ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin Beşer Esed'ın göreve gelmesi ile canlandığını ancak son olaylarla yaklaşık yüzde 20 gerilediğini ifade etti.        Türkiye’nin...

Ertekin: Şanlıurfa ve Suriye arasındaki ticaret yüzde 20 geriledi
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin, Suriye ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin Beşer Esed'ın göreve gelmesi ile canlandığını ancak son olaylarla yaklaşık yüzde 20 gerilediğini ifade etti.

        Türkiye’nin sınır kentlerine düzenledikleri ziyaretler kapsamında Şanlıurfa’ya gelen İngiltere Deniz ve Hava Ataşesi Mike Maher ve Türkiye Büyükelçiliği Siyasi İşler Uzmanı Henry Kanrick, Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin’i ziyaret etti.

        Ateşe Maher, bölge illerinin çevre ülkelerle arasındaki ticaretin son dönemde yaşanan olumsuzluklardan nasıl etkilendiği konusunda ve ekonomik gelişmeler hakkında bilgi aldı. Bu konuda değerlendirme yapan ŞUTSO Başkan Ertekin, Şanlıurfa’nın tarihi geçmişinin yanında stratejik bir konumunun da olduğunu belirtti.

        Şanlıurfa’nın bu nedenle tüm zamanlarda önemini koruduğunu kaydeden Ertekin,“Kentimizin değerini biliyor ve ilimizi geliştirmek adına çeşitli çalışmalar yapıyoruz, daha yapacak çok işimiz var. Şanlıurfa tarımsal üretim konusunda önemli mesafeler kat etti. Bunun yanı sıra turizmin gelişmesiyle hizmet sektöründe de canlanma yaşanıyor. Beş yıldızlı oteller yapılıyor, fizibilite çalışmaları tamamlanmış yapımı beklenen tesislerimiz var. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarımız da çok önemli bir potansiyel barındırıyor.” dedi.

        Suriye ile ticari hayatın Beşar Esed’ın göreve gelmesiyle canlandığını dile getiren Ertekin, daha öncesinde yoğun bir ticari ilişkinin söz konusu olmadığını ifade etti.

        Son gerginliklerle birlikte ticari ilişkilerin zayıfladığının ancak tümden bitmediğinin altını çizen Ertekin, şunları söyledi: “Suriye’de yaşan olaylar ticari ilişkilerimize çok da zarar verdiğini söyleyemeyiz. Evet, bir düşüş yaşandı fakat tümden yerle bir olmadı, oran olarak yaklaşık yüzde 20 gibi bir düşüş oldu diyebiliriz. Biz diğer ülkeler ile de ticaret yapıyoruz, dünya artık gelişen teknolojiyle birlikte çok küçüldü. Bir ülkeye bağlı, ticaret hayatımız yok, Şanlıurfa’dan dünyanın çok değişik ülkelerine ihracat yapılmakta.”

        Şanlıurfa’nın insanlığın atası olarak kabul edildiğini belirten Ertekin, bütün insanları kardeş gördüklerini ve insanlara gelebilecek sıkıntıları kendi sıkıntıları gibi gördüğünü aktardı.

        İngiltere Deniz ve Hava Ataşesi Mike Maher ise sınır illerde incelemelerde bulunduğunu ifade etti. Ziyaretlerin temel amacı Türkiye’nin bölgedeki ekonomik faaliyetlerini öğrenmek olduğunu anlatan Maher, “Türkiye’nin Suriye ile olan ilişkilerini yakından görmeye ve Suriye’deki olayların Türkiye’deki yansımalarını öğrenmeye çalışıyoruz. Bize bu konuda yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder