banner181

Turistlerin can güvenliği için otobüslerde çift şoför çalışacak

15 Mart 2012 Perşembe 16:50
Bu haber 687 kez okundu

Antalya'nın Manavgat ilçesi sınırları içinde trafik ekipleri turist taşıyan otobüs şoförlerinin 9 saatten fazla araç kullanmasına izin vermeyecek. Manavgat Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği geçen yıl kapasitesinin üstünde...

Turistlerin can güvenliği için otobüslerde çift şoför çalışacak
Antalya'nın Manavgat ilçesi sınırları içinde trafik ekipleri turist taşıyan otobüs şoförlerinin 9 saatten fazla araç kullanmasına izin vermeyecek. Manavgat Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği geçen yıl kapasitesinin üstünde turist taşıyan 116 otobüsü trafikten men ettiğini bildirdi.

    Manavgat Karayolu Güvenliği ve Trafik Komisyonu, turizm sezonu öncesi Kaymakam Emir Osman Bulgurlu başkanlığında Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) konferans salonunda bir araya gelerek yol ve turist can güvenliğini masaya yatırdı. 2011 yılı içinde Manavgat sınırları içinde meydana gelen turist kazaları ile ilgili bilgilendirme yapan Trafik Tescil Büro Amiri Mehmet Akbıyık, geçen yıl yol güvenliğine bağlı yaptıkları denetimlerde haddinden fazla turist taşımacılığından 116 turist taşıyan otobüsü trafikten men ettiklerini söyledi. Akbıyık, geçen yıl ölümle biten turist kazalarının yüzde 95'nin tek taraflı olup şoförün uyumasına bağlı olduğunu kaydetti.

    Sağlıklı ve güvenli turist taşımacılığının yolunun çift vardiyalı şoför çalıştırmaktan geçtiğini anlatan Akbıyık, aktif turizm sezonunda 9 saatin üzerinde direksiyon sallayan kaptanın kaza yapma ve yolda uyuklama riskinin çok yüksek olduğunu söyledi. Akbıyık, "Geçen yıl turist taşıyan otobüs denetimlerinde kazaların yüzde 95'i, 9 saatin üzerinde şoför çalıştırmaktan kaynaklandığını tespit ettik. Denetimlerde 20 saat hiç durmadan direksiyonun başında turist taşıyan şoförlere rastladık. Biz trafik polisleri olarak denetimlerle görevimizi yapıyoruz. Firmalar da kendi iç denetimini yapmalı." diye konuştu.

    Uçaktan indikten sonra kalacağı otele yerleşmede turistin ilk muhatabının tur acentelerinin şoförleri olduğunu beliren Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, bir yerin tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra yol güvenliğinin de çok önemli olduğunu söyledi. Turizm sezonu öncesi yaptıkları toplantıya Trafik Güvenliği Disiplini ve Turizm Güvenliği ismini verdiklerini aktaran Bulgurlu, Türkiye'ye tatile gelen turistin can güvenliğini sağlayarak ülkesine dönmesini sağlamanın da turizmde güvenir ülke olmanın olmazsa olmaz kuralı olduğunu kaydetti. Bulgurlu, "Ülkemize gelen turistlerin kaldıkları konaklama tesisine ulaştırma ve görecekleri tarihi antik şehirlere ulaştırmada turistlerin yol ve can güvenliğini sağlama sürdürülebilir turizmin birinci önceliği. Gerekli tedbirlerimizi sezon öncesi alarak bu sene turist taşıyan otobüslerin kaza etme riskini azaltacağız. Sıkı denetim ve bilgilendirme ile tur otobüslerinde şoförlerini çift vardiyalı çalışmasına isteyeceğiz. Turist taşıyan otobüslerin getirdikten sonra dinlenmesi ve uykusunu rahat bir şekilde alabilmesi yer ayarlanmasını sağlayacağız. Toplantımızın amacı elimizdeki bulgularla önümüzdeki darboğazdan çıkabilmektir." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder