banner181

Putin karşıtı muhalif lider, 10 gün hapis cezası aldı

15 Mart 2012 Perşembe 16:46
Bu haber 969 kez okundu

Rusya’da 4 Mart’ta gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerini protesto etmek için başkent Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda gösteri düzenleyen muhalif liderlerden Sergey Udaltsov bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından 10 gün hapis...

Putin karşıtı muhalif lider, 10 gün hapis cezası aldı
Rusya’da 4 Mart’ta gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerini protesto etmek için başkent Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda gösteri düzenleyen muhalif liderlerden Sergey Udaltsov bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Udaltsov muhalif gösteride insanları izinsiz yürüyüşe teşvik etmek ve polise karşı gelmekten suçlu bulundu.

Sol Cephe lideri Udaltsov savunmasında, “Taraftarlarım ve ben Puşkin Meydanı’ndaki gösteriden sonra barışçıl amaçlı yürümek istedik. Bu yasak olmamalı. Bizler özgür vatandaşlarız” dedi.
Mahkeme kararını protesto etmek için açlık grevine başlayacağını ifade eden Udaltsov, Aralık ayının büyük çoğunluğu da hapishanede geçirmişti. 5 Mart’ta düzenlenen gösteri sonrası polis Udaltsov’la birlikte bazı göstericileri de göz altına almıştı.

Muhalif liderlerden Aleksey Navalni ise 1000 ruble (34 dolar) para cezasına çarptırıldı. Udaltsov, 4 Aralık parlamento seçimlerinin ardından başlayan gösterilerin arkasındaki önemli isimlerden biri olarak biliniyor.
Komünist Parti lideri Genadi Zyuganov’la işbirliği anlaşması imzalayan Udaltsov’un gelecekte partinin başına geçebileceği yorumları yapılıyor. Udaltsov, Rusya lideri Putin’in başkanlık koltuğuna oturmasından iki gün önce 5 Mayıs’ta 1 milyon kişi ile sokağa çıkmayı planlıyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder