banner181

Kış Okulu'nda 35 yabancı öğrenciye Türkçe eğitimi verildi

15 Mart 2012 Perşembe 16:44
Bu haber 837 kez okundu

Atatürk Üniversitesi (AÜ)’nde uygulamalı Türkçe eğitimi konulu Uluslararası Kış Okulu'na katılan öğrenciler, sertifikalarını aldı. Atatürk Üniversitesi Kış Okulu’na bu yıl Kazakistan, Litvanya, Gürcistan, Finlandiya, Bosna-Hersek,...

Kış Okulu'nda 35 yabancı öğrenciye Türkçe eğitimi verildi
Atatürk Üniversitesi (AÜ)’nde uygulamalı Türkçe eğitimi konulu Uluslararası Kış Okulu'na katılan öğrenciler, sertifikalarını aldı. Atatürk Üniversitesi Kış Okulu’na bu yıl Kazakistan, Litvanya, Gürcistan, Finlandiya, Bosna-Hersek, Belarus, İran, Almanya'dan 35 öğrencinin katıldığını bildirdi.

        AÜ’de 27 Şubat–16 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen uygulamalı Türkçe eğitimi konulu Uluslararası Kış Okulu öğrencileri düzenlenen törenle ‘Katılım Sertifikalarını’ aldı. AÜ Dış İlişkiler Ofisi ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen programda öğrenciler Türkçelerini ilerleterek Türk kültürü eğitimi aldı. Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlenen törende 10 ülkeden 35 öğrenciye katılım sertifikalarının yanı sıra Kış Okulu’nda farklı eğitim faaliyetlerine harcadıkları iş yüküne dayalı ‘AKTS’ kredileri ve aldıkları notları belirten resmi belge (transktipt) verildi.

        Törende konuşan Dış İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Fahri Yavuz, "Öğrenciler, belgelediğimiz, yapmış oldukları eğitim faaliyetlerinden elde ettikleri kazanımlara dayalı kredilerini, kendi okullarında, kredi olarak saydırabilecekler. Atatürk Üniversitesi’nin saygınlığına katkı verecek olan bu durum, Bologna Süreci sonuçlarının basit bir uygulama örneği olarak nasıl bir fayda sağladığını göstermesi açısından önem arz etmektedir." diye konuştu.

        Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve DİLMER Müdürü Prof. Dr. Metin Akkuş ise geleneksel hale getirilen programın önümüzdeki dönemlerde daha kurumsal bir yapı içerisinde gerçekleştirileceğini söyledi.

        Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İrfan Küfrevioğlu da Kış Okulu’nun önümüzdeki dönemde yüksek lisansa yönelik olarak da düzenleneceği müjdesini verdi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder