banner181

İzmir'in yeni fuar alanı için 19 Nisan’da ihaleye çıkılıyor

15 Mart 2012 Perşembe 16:43
Bu haber 858 kez okundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yeni fuar alanını yapım ihalesine, 19 Nisan 2012 günü çıkacağız. En önemli dileğimiz, ihale süreçlerinin uzamaması. Hızlı bir şekilde başlayıp yeni fuar alanına kavuşmak istiyoruz.”...

İzmir'in yeni fuar alanı için 19 Nisan'da ihaleye çıkılıyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yeni fuar alanını yapım ihalesine, 19 Nisan 2012 günü çıkacağız. En önemli dileğimiz, ihale süreçlerinin uzamaması. Hızlı bir şekilde başlayıp yeni fuar alanına kavuşmak istiyoruz.” dedi. Konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Kocaoğlu, “Yeni alanla birlikte İzmir fuarcılığı 1,5–2 misli büyüyecek.” şeklinde konuştu. Yeni fuar alanındaki kulenin simge olacağını belirterek, İzmir’in ekonomisine milyonlarca dolar katkı sağlayayan fuarların 365 gün açılacağını, Kültürpark'taki eski alanınsa 12 bin kişilik, Türkiye'nin en büyük kongre merkezi olacağını kaydetti.

Başkan Kocaoğlu, Gaziemir ilçesinde yapılacak yeni fuar alanı için kamulaştırma süreçlerinin tamamlandığını, çevre yolu üzerinde 337 bin metrekarelik alanı kamulaştırdıklarını dile getirerek, “En son bin 200 metrekarelik bir yerin kamulaştırılması kalmıştı, o da bitti. Belediye Yasası'na göre mutlaka gayrimenkulün tamamımın elimize geçmesi gerekiyordu. Bu arada proje çalışmalarını gerçekleştirdik.” dedi. Yeni fuar alanının sergi holleri, seminer salonları, geniş otoparkı ve sosyal donatı alanlarıyla uluslararası standartta olacağını belirten Kocaoğlu, seyir kulesinin fuar katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunacağını, anfitiyatro şeklinde hazırlanan meydanınsa fuarlar süresince çekim merkezi haline geleceğini söyledi. İlk etapta 110 bin metrekare üzerinde yedi sergi holü yapılacağını aktaran Kocaoğlu, şunları kaydetti: “Fuarda 93 bin metrekarelik kapalı otopark yapılacak. Ayrıca 12 bin metrekarelik fuar sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu yer alacak. 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunacak. Toplam inşaat alanı 240 bin metrekare olacak. Yeni fuar alanı projesinin ilk etabının ardından gelecek talepleri karşılamak amacıyla ikinci etapta kullanılmak üzere 70 bin metrekarelik bir rezerv alanı da oluşturuldu. Bunun haricinde 42 bin metrekarelik alan da ileriki süreçte otel ve kongre merkezi yapılması amacıyla ayrıldı.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder