banner181

BTSO Başkanı: 2012’deki işsizlik yüzde 10 olacak

15 Mart 2012 Perşembe 16:29
Bu haber 2005 kez okundu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, 2011 yılı Aralık ayında işsizlik oranının mevsimsel etkiyle yüzde 9.1’den yüzde 9.8’e yükseldiğini söyledi.        Aralık...

BTSO Başkanı: 2012'deki işsizlik yüzde 10 olacak
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, 2011 yılı Aralık ayında işsizlik oranının mevsimsel etkiyle yüzde 9.1’den yüzde 9.8’e yükseldiğini söyledi.

        Aralık ayında, işgücüne katılım oranının Kasım’a göre 0.9 puanlık düşüşle yüzde 48.5’e indiğini belirten Celal Sönmez, “2011’in son ayında işsiz sayısı 147 bin kişi arttı. İstihdam, beklendiği gibi tarım ve inşaat sektörlerinde geriledi. Ancak TÜİK’in mevsimsel etkilerden arındırılmış istihdam verilerine baktığımız zaman, Aralık ayında istihdam piyasasında bir stabilite yaşandığını görüyoruz. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9.3 seviyesini korudu.” dedi.

        Aralık ayında, sanayi sektörü istihdamında bir gerileme yaşanmadığının altını çizen Sönmez, bunun da yılın son çeyreğinde sanayi merkezli ekonomik aktivitede yaşanan sınırlı hızlanmanın bir sonucu olduğunu ifade etti. Kısa vadede büyüme ve işsizliğin belirleyici unsurunun, Avrupa Birliği’ndeki krizin seyri olduğunu vurgulayan Celal Sönmez, “2012 yılını muhtemelen yüzde 10 civarı bir ortalama işsizlik oranıyla geçireceğiz. Bu rakamın daha yüksek ya da daha düşük çıkmasını büyük oranda, dış ticaretimizin yarıya yakınını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği pazarındaki gelişmeler tayin edecek.” diye konuştu.

        Dünyadaki bütün çalkantılara rağmen, Türkiye’nin 2011 yılında 1 milyonu aşkın istihdam artışı yaptığını vurgulayan Celal Sönmez, şunları söyledi: “Bu rakam da gösteriyor ki 2011’de yaşadığımız yüzde 8’in üzerindeki büyüme, istihdam oluşturan reel büyümedir. 2012 yılındaki yüzde 4’lük ılımlı büyüme hedefini dikkate alarak istihdam piyasasına ilave destek gerektiğini düşünüyoruz.”

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder